AMD tłumaczy: Procesory Zen 2 są odporne na wszystkie znane luki sprzętowe

AMD tłumaczy: Procesory Zen 2 są odporne na wszystkie znane luki sprzętowe

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
12.06.2019 15:22

Całkowicie bezpieczne, i to na poziomie sprzętowym – takie mają być nowe procesory AMD Ryzen 3. generacji, bazujące na mikroarchitekturze Zen 2. Producent ujawnił rozpiskę zaimplementowanych mitygacji. Zawiera sprzętowe łatki na wszystkie znane luki.

Jak wiadomo, w odróżnieniu od jednostek Intela, dotychczasowe modele Ryzenów tak naprawdę zmagały się tylko z dwoma błędami. Spectre V1, czyli możliwością wydobycia przez proces użytkownika informacji z innego procesu, a także Spectre V4 – atakiem niezwykle podobnym, ale wykorzystującym kolejkę wykonywania spekulatywnego.

Obie te podatności AMD załatało programowo, w mikrokodach AGESA. Niemniej jednak, według producenta, układy Zen 2 otrzymają dodatkowo zabezpieczenie sprzętowe.

Fot. TechPowerUp / Materiały prasowe
Fot. TechPowerUp / Materiały prasowe

Jakie to ma znaczenie? Takie, że łatki w mniejszym stopniu wpływają na nominalne możliwości jednostki. Choć trzeba zarazem przyznać, że łatki od AMD nigdy nie okazały się szczególnie zasobożerne, a starsze modele Ryzenów nieszczególnie na ich obecności tracą.

Tak czy inaczej, wyeliminowanie problemu na poziomie sprzętowym dobrze świadczy o AMD. Lwia część mitygacji w procesorach Intel Core 9. generacji to wciąż poprawki programowe. Lista obejmuje m.in. właśnie Spectre V4, ale także Spectre V3a, MDS i niedawno odkrytą RIDL.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)