AMD zaprzecza faworyzowaniu kryptowalut. Karty wkrótce mają wrócić na rynek

AMD zaprzecza faworyzowaniu kryptowalut. Karty wkrótce mają wrócić na rynek

AMD zaprzecza faworyzowaniu kryptowalut. Karty wkrótce mają wrócić na rynek
Źródło zdjęć: © AMD
Konrad Siwik
13.09.2021 13:49

Dyrektor finansowy AMD Devinder Kumar zaprzecza faworyzowaniu górników nad graczami w przypadku kart Radeon. Twierdzi, że rynek gier wygenerował dla firmy największe zyski, a podaż kart graficznych wkrótce się poprawi.

Karty graficzne już od dłuższego czasu osiągają absurdalne ceny. Jest to w dużej mierze dwuczęściowy problem, na który składają się: globalny niedobór krzemu oraz górnicy kryptowalut, którzy wykupują zapasy. Podczas niedawnego webcastu na konferencji Deutsche Bank of 2021 dyrektor finansowy AMD Devinder Kumar poruszył obie kwestie – zauważa serwis Hot Hardware.

W tym problemie powinny pomóc określone jednostki SKU zaprojektowane specjalnie do wydobywania kryptowalut, chociaż jest to delikatna czynność równoważąca – im więcej procesorów graficznych jest przydzielonych do kopania, tym mniej jednostek SKU do gier. Niezależnie od tego, AMD odnotowało wzrost przychodów z kart graficznych.

W ostatnim kwartale AMD odnotowało na przykład 99-procentowy wzrost przychodów w ujęciu rocznym do poziomu 3,85 miliarda dolarów oraz 352-procentowy wzrost zysku rok do roku do 710 milionów dolarów. Devinder Kumar zapytany o to, co napędza ten wzrost, a w szczególności o wpływ wydobycia kryptowalut na wyniki finansowe AMD, powiedział, że sprzedaż kryptowalut jest "nieistotna".

"To nie jest dla nas priorytet. Nie traktujemy naszych produktów priorytetowo i nie tworzymy ich z myślą o kryptowalutach, ale raczej o graczach i z tego punktu widzenia jest to dla nas wysoki priorytet. Jak wiecie, wprowadziliśmy na rynek bardzo konkurencyjną serię high-endowych procesorów graficznych Radeon 6000 i to właśnie ona napędza wzrost w sektorze GPU".

Devinder Kumar Devinder KumarDyrektor finansowy AMD

Kumar wskazał również na serwerowe produkty CNDA 2 jako motor napędowy przychodów w obszarze grafiki, a także zauważył, że wyższej klasy produkty dla graczy i konsumentów osiągają lepszą ASP (średnia ceny sprzedaży), co przekłada się na lepsze marże zysku. Istnieje więc motywacja, aby te segmenty traktować priorytetowo w stosunku do rynku kryptowalut.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)