Blog (167)
Komentarze (4.2k)
Recenzje (43)

Marek Sell — niezapomniany twórca antywirusa mks_vir

@AnTarMarek Sell — niezapomniany twórca antywirusa mks_vir09.11.2019 14:07

Wpis ten jest wspomnieniem życia Marka Sella, autora słynnego programu antywirusowego mks_vir, który zna niemal każdy Polak, który w latach 90. zetknął się z komputerem. Znawcy branży mawiali o nim: „Legenda polskiego świata komputerowego”. Jest to niewątpliwie prawdą, ponieważ ten wybitny informatyk wyprzedzał swoje czasy w naszym kraju. Szkoda tylko, że teraz tak mało pisze się o nim na portalach IT. Nie zrażając się jednak wzmiankowymi informacjami o Marku Sellu, postanowiłem szerzej opisać jego życiorys. Zapraszam zatem do lektury tej biografii wszystkich antywirusomaniaków i nie tylko.

(Fot. mks.com.pl)
(Fot. mks.com.pl)

Nowatorska działalność w PRL-u

Marek Sell urodził się 13 marca 1951 roku. Od najmłodszych lat był umysłem ścisłym, dlatego też w podstawówce i szkole średniej najlepsze oceny miał z matematyki i fizyki. Nie dziwne więc, że po zdaniu matury podjął studia matematyczne (sekcja metod numerycznych) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Marek Sell w 1976 r. ukończył tę uczelnię z wyróżnieniem i jako świeżo upieczony magister matematyki podjął pracą w poznańskim Instytucie Obróbki Plastycznej. W pierwszym miejscu pracy zajmował się obliczeniami numerycznymi i na poważnie zainteresował się programowaniem komputerowym. Chcąc rozwinąć swoją pasję na początku lat 80-tych postanowił przeprowadzić się z Poznania do Warszawy. Zaraz po przeprowadzce podjął pracę w grodzisko-mazowieckim przedsiębiorstwie Mera System, w którym stworzył oprogramowanie komputera MERA-100 dla rynku niemieckiego.

Cieszyło się ono zarówno we Wschodnich, jak i Zachodnich Niemczech sporą popularnością więc Marka Sella w dowód uznania dla jego wiedzy i umiejętności na rok zatrudniono w RFN-ie. Za granicą powierzono mu ważną funkcję, ponieważ zajmował się stworzeniem od podstaw systemu DAMAST na komputery firmy Compudata. Marek Sell wywiązał się z powierzonego zadania na medal, jednak z racji ówczesnej sytuacji geopolitycznej nie było możliwości, żeby dłużej mógł pracować u naszego zachodniego sąsiada. Programista, chcąc nie chcąc musiał zatem wrócić do Polski i przez kilka lat pracował firmach komputerowych „Refleks” i „Uniks”. Aczkolwiek już wtedy zaczął myśleć o stworzeniu prekursorskiego na naszym rynku programu antywirusowego. Dlatego w drugiej połowie lat 80-tych rozpoczął pracę w firmie „Apexim”, która stała się pierwszym dystrybutorem stworzonego przez niego antywirusa.

mks_vir - dzieło życia

Tak to w 1987 roku ujrzała światło dzienne napisana w assemblerze pierwsza wersja kultowego i jednocześnie najstarszego polskiego programu antywirusowego — mks_vir. Pierwotnym powodem powstania tego oprogramowania było to, że istniejące ówcześnie na rynku antywirusowe rozwiązania nie zaspokajały potrzeb Marka Sella:

Wirusami zainteresowałem się, gdy złapałem robala. Nie było wówczas programu, który by mnie zadowolił. Musiałem sam go napisać. A potem okazało się, że ludziom się podoba i tak już poszło – mówił później.
(Fot. mks.com.pl)
(Fot. mks.com.pl)

Pierwsze wersje programu mks_vir przeznaczone dla systemu DOS były dystrybuowane na dyskietkach w żółtych kartonikach. Aktualizacje były wydawane co miesiąc i wysyłane pocztą. Początkowo oprogramowanie dostarczane użytkownikom było spersonalizowane — główny ekran zawierał numer seryjny i dane właściciela licencji.

Później, wraz z pełną wersją oprogramowania, wydano wersje demo, co pozwoliło korzystać z programu przez tydzień. Ze względów edukacyjnych program zawierał opisy działania niektórych zagrożeń wirusowych. Od wersji 3.99 został natomiast wyposażony w leksykon popularnych wirusów komputerowych w Polsce — z pokazami ich efektów dźwiękowych i graficznych.

mks_vir miał naówczas najszybsze wykrywanie wirusów polskiej produkcji, pozostawiając daleko w tyle zagraniczną konkurencję. O skali sukcesu antywirusa najlepiej poświadczy, iż w 1996 r. został zwycięzcą trzeciej edycji konkursu „Teraz Polska”. W tym też roku utworzona została przez Marka Sella firma MKS, która zajmowała się tworzeniem, aktualizacją i dystrybucją tego antywirusa.

Marek Sell cały czas pracował nad doskonaleniem programu mks_vir, efektem czego w doczekał się wersji na systemy Windows 95, 98, ME, 2000 i XP. Dzięki temu jego antywirus na bieżąco reagował na zagrożenia, zyskując coraz większą renomę wśród krajowych użytkowników komputerów. Nie dziwne więc, że produkt ten miał coraz więcej klientów, a Marek Sell stał się symbolem sukcesu polskiej branży IT. Niewątpliwie zasłużył on na tę opinię, ponieważ każda kolejna wersja programu mks_vir była coraz skuteczniejsza i jednocześnie łatwiejsza w użytkowaniu. Marek Sell przez dłuższy czas robił wszystko w pojedynkę i często na pytania dziennikarzy o to, czy zatrudniłby programistę, który wcześniej zajmował się tworzeniem wirusów, odpowiadał: „Programista musi być jak żona Cezara-poza wszelkimi podejrzeniami”. Dopiero pogarszający stan zdrowia spowodował, że w drugiej połowie lat 90-tych zatrudnił do pomocy 10-osobową grupę programistów.

Antywirus Sella idealnie trafiał w swoje czasy. Najpierw, kiedy końcem lat osiemdziesiątych XX wieku w polskich domach pojawiały się pierwsze komputery, a wraz z nimi wirusy. No i później, gdy na początku XXI wieku w polskich urzędach i domach na dobre upowszechnił się Internet — a tym samym nastąpił prawdziwy wysyp rozmaitych robaków, ransomware i wymyślnych wirusów komputerowych. Coraz większa popularyzacja internetu i idące za tym zawirusowanie komputerów doprowadziło do tego, iż mks_vir na polskim rynku antywirusowym zaczął rywalizować z zagranicznymi markami tj. Kaspersky, ESET, McAfee czy Norton.

Rodzimy antywirus dzielnie znosił tę rywalizację przed dobrych kilka lat i pewnie ta tendencja trwała by dłużej. Ale w nocy z 12 na 13 czerwca 2004 roku stała się rzecz straszna — albowiem jego twórca i dyrygent działalności zmarł w wieku 52 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Fakty są takie, że Marek Sell przeczuwał, że wyzionie ducha — i trzy miesiące przed śmiercią zawarł umowę licencyjną z przedsiębiorstwem MKS, która prawnie potwierdzała, iż on jest autorem programu mks_vir. Jest to o tyle ważne, że dokument ten w 2007 roku pomógł finansowo zabezpieczyć jego rodzinę.

(Fot. computerworld.pl)
(Fot. computerworld.pl)

mks_vir bez Marka Sella

Po śmierci twórcy programu mks_vir firma MKS kontynuowała jego działalność. W 2005 roku powstały wersje dla systemów Windows i Unix. Natomiast skaner online oparty na technologii ActiveX stał się dostępny na stronie internetowej oprogramowania. W tym czasie funkcję CEO w MKS Sp. z o.o. sprawował syn Marka Sella — Mateusz Sell — będący również cenionym w kraju informatykiem. Jednak pomimo tego z każdym rokiem było gorzej i wydana w 2007 r. wersja 2k7 programu nie utrzymała się na rynku, a planowane w 2010 r. wydanie wielojęzycznej wersji 10 nie doszło do skutku.

Mateusz Sell (Fot. goldenline.pl)
Mateusz Sell (Fot. goldenline.pl)

Po bankructwie firmy MKS w 2011 r. syndyk sprzedał prawa do znaku towarowego mks_vir, a prawa do niego zakupiła firma ArcaBit, utworzona kilka lat wcześniej przez byłych pracowników MKS-a. W sierpniu 2012 r. ponownie został aktywowany produkt mks_vir — jako darmowy program antywirusowy, aczkolwiek okazał się niewypałem. Następnie nastąpiła kilkuletnia przerwa w wydawaniu antywirusa — do czasu, kiedy w maju 2018 (po dwóch latach przygotowań) ponownie stał się dostępny wraz z nowym logotypem oraz nową szatą graficzną i stroną www. Dzisiejszy mks_vir występuje w trzech wersjach komercyjnych — biznesowej, domowej i dla placówek edukacyjnych — a cena jego rocznej licencji oscyluje w granicach 120 złotych. Nie jest to więc, jak chciał Marek Sell bardzo przystępny cenowo produkt, ale trzeba przyznać, iż gwarantuje dobrą ochronę antywirusową. Szkoda jednak, że nie idzie to w parze z popularnością antywirusa mks_vir, który na rynku wyraźnie przegrywa konkurencję z ofertą ESET, Kaspersky czy Bitdefender.

Résumé

Pewnie jakby teraz żył Marek Sell forma mks_vir byłaby lepsza, ponieważ swoimi działaniami udowodnił, że dzięki ciężkiej pracy, pasji i ogromnemu zaangażowaniu można zrobić wszystko. Jednakże prekursora praca dla rozwoju polskiej branży IS, nie przeszkodziła mu w zostaniu ojcem szóstki dzieci. Marek Sell poza oddaniem dla rodziny miał też różne zainteresowania m.in. pasjonował się muzyką (umiał i lubił grać na gitarze) oraz ogrodnictwem.

Jego odejście 15 lat temu stanowi po dziś dzień wielką stratę dla rodzimej informatyki. Albowiem był to człowiek-firma, stawiający sobie ambitne wyzwania, które w wizjonerski sposób realizował. Co spowodowało, że stworzony przez niego program antywirusowy i promująca go firma, którą zarządzał przez kilkanaście lat stanowiły świetną wizytówkę rodzimej informatyki w całej Europie. Wypada więc trzymać kciuki, żeby jego następcy z podobną charyzmą kontynuowali dzieło Marka Sella, w rozwoju i popularyzacji antywirusa mks_vir. A mają w tej kwestii wielkie pole do popisu, bo antywirus ten powinien cieszyć się dużo większą popularnością na rynku polskim.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.