Blog (262)
Komentarze (10k)
Recenzje (1)

Króciutko o GDR2 i trochę dłużej o Amber, czyli nowa aktualizacja dla WP8

@AntyHakerKróciutko o GDR2 i trochę dłużej o Amber, czyli nowa aktualizacja dla WP815.08.2013 03:35

Aktualizacje do nowszych wersji, czy to systemów desktopowym czy mobilnych zawsze budzą niemałe zainteresowanie wśród ludzi, zwłaszcza tych, którzy się tym interesują – tak zawsze było i prawdopodobnie jeszcze długo będzie. Ostatnimi czasy „najgorętszym” tematem jest niewątpliwie przyszła aktualizacja do Win8.1, swego czasu znana jako Blue. Jak to zwykle bywa, nie jest to jedyna aktualizacja, która w tym okresie się pojawi, lub już zdążyła się pojawić stosunkowo niedawno – Android 4.3, iOS7 oraz GDR2 dla WP. Jako iż posiadam smartphone z WP8, logicznym wydaje się iż najbardziej interesuje mnie ta ostatnia. Cykliczne doniesienia i „przecieki” coraz bardziej rozbudzały we mnie ciekawość i chęć jej posiadania, aż wreszcie nadszedł dzień pojawienia się „trochę mniej oficjalnej”, choć gotowej i końcowej wersji. Długo nie myśląc przystąpiłem do szybkiego flashowana, by zdążyć jeszcze przed wyjściem na miasto, bym mógł wypróbować GDR2 od razu „w terenie” (tak wiem jarałem się niemiłosiernie, ale cóż … ;p). Mimo lekkiej irytacji, która towarzyszyła mi na samą myśl o przywracaniu wszystkiego od nowa (ahh te czasy WP7 i braku jakiejkolwiek kopii zapasowej), bardzo pozytywnie zostałem zaskoczony. Przywracanie z kopii działało sprawnie, bardzo szybko odzyskałem wszystkie kontakty, zdjęcia oraz ulubione. Została przywrócona moja cała lista zainstalowanych aplikacji, by po chwili system przystąpił do ich pobierania. Kopia ustawień działała wyśmienicie, wszystko było idealnie ustawione jak przed flashowaniem, jedyne co musiałem sam wprowadzić to hasła do kont („kwestie bezpieczeństwa”) oraz wszystkich aplikacji takich jak FB, Twitter, Disqus etc.

Ahh to czekanie gdy system i aplikacje się ładują ;<
Ahh to czekanie gdy system i aplikacje się ładują ;<

Tak więc mając już gotowy smartphone wyskoczyłem na miasto. Siedząc w pełnym letnim słońcu, z wypiekami na twarzy (choć to może wina słońca) przeglądałem kolejne funkcje, które przyniosła nowa aktualizacja. Pierwsze, co rzuciło się w oczy i nawinęło pod palce to odpowiednio Glance Screen oraz Double-tap-to-Wake, czyli zegar na wygaszonym ekranie oraz podwójne puknięcie by wybudzić ekran. O ile pukanie w ekran by wybudzić jest raczej funkcją typu „efekciarska” i raczej nie zmienia sposobu w jaki postrzegamy funkcjonalność smartphone, o tyle ekran na wygaszonym ekranie jest bardzo przydatny. Dzięki niemu nie musimy podchodzić pod telefon by sprawdzić godzinę, a i w nocy nie „wypala” nam oczu. Fakt, że mogliby dodać do tego jeszcze jakieś dodatkowe ikonki powiadomień (a nie tylko ładowanie lub obecność „trybu cichego”), ewentualnie zmianę koloru zegara przy nieodebranym połączeniu/wiadomości, jednakże pozostaje nam mieć nadzieje, iż kiedyś coś takiego zostanie zaimplementowane. Lecz wróćmy jeszcze na chwilkę do nowego sposobu odblokowania – wielu z was zapewne może mieć obawy, iż ta funkcja wraz z wysoką czułością może skutkować samoczynnym odblokowywaniem smartphone w kieszeni. Nic bardziej mylnego, gdyż przy zasłoniętym czujniku światła, ta funkcja zostaje wyłączona samoczynnie, by zapobiec właśnie takim sytuacjom, ale też po to by oszczędzić energię naszego smartphone. Zależność ta dotyczy również zegara na naszym wygaszonym ekranie.

Kolejną ciekawą, aczkolwiek średnio przeze mnie używaną funkcją jest możliwość obrócenia smartphone pleckami do góry gdy ktoś dzwoni, w celu wyciszenia dzwonka. Na pewno przydatne w momencie gdy leżymy i nie chce nam się wstawać z łóżka – szybko obracamy smartphone i dalej delektujemy się wypoczynkiem, nie zaprzątając sobie głowy tym kto dzwonił.

Dodatkowo dostajemy większą kontrolę nad wyświetlanym obrazem, lecz tylko w kontekście barw – nasycenie i temperatura. Tak więc dostajemy 2 suwaki, dzięki którym możemy wybrać dla każdego parametru, jedną z trzech opcji – chłodna, neutralna, ciepła dla temperatury oraz naturalne, ulepszone i żywe dla nasycenia. Oczywiście dostajemy też podgląd w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy podejrzeć efekty naszej „ciężkiej pracy nad wieloma możliwymi ustawieniami”. Ja sam użytkuje połączenie naturalne + neutralna, jednakże jakiejś większej różnicy nie ma, jedyne co to AMOLED’owy ekran mniej po oczach „wali”.

Tak to wygląda gdy pierwszy raz uruchamiamy aplikację
Tak to wygląda gdy pierwszy raz uruchamiamy aplikację

Wielu pewnie pomyśli – "gdzie jakieś ulepszenie od Microsoftu, w końcu to ich system". Zatem by nie pisać tylko o tych dodatkach od Nokii, przejdźmy „chwilowo” do tego, co dostaną wszyscy użytkownicy WP, czyli czyste GDR2. Na pierwszym miejscu jeśli chodzi o użyteczność, wielu postawi zapewne wprowadzenie obsługi protokołów CalDAV i CardDAV, zaś na drugim tak upragnione Radio FM. Poprawiono aplikację Skype jak i Xbox Music, dzięki czemu są bardziej niezawodne, a przy tym szybsze niż poprzednio.

Czy kiedykolwiek nie znaleźliście się w sytuacji, w której jakiś natrętny numer nie dawał wam spokoju? Pewnie wielu ludzi miało taki problem, lecz nie wiedziało jak sobie z nim poradzić. Dzwonić do operatora z prośba o zablokowanie numeru było wtedy jedynym wyjściem, gdyż WP nie dawał nam żadnej obrony w tym zakresie. GDR2 wprowadziło nowe możliwości dla deweloperów, między innymi właśnie możliwość blokowana niechcianych numerów – jak zwykle Nokia zareagowała najszybciej i wraz z aktualizacją Info + Dodatki dostajemy „Filtr połączeń + SMS”. Po uruchomieniu nowej funkcji, zostaje ona zintegrowana z naszym systemem, dzięki czemu z poziomu wiadomości lub połączeń jesteśmy w stanie blokować konkretne numery. Możemy ustawić by narzędzie blokowało nam wszystkie nieznane numery oraz przy zablokowaniu informowało nas stosownym komunikatem lub cyferką na kafelku (lub oboma sposobami na raz).

Pewnie wielu z was pamięta, jak przy prezentacji WP8 Microsoft zaprezentował światu usługę, dzięki której IE jest wstanie działać na podobnej zasadzie co Opera i zmniejszać zużycie transferu danych. Nazwana została Data Sense - w teorii miała być ona częścią systemu i pozwalać na monitorowanie całego ruchu sieciowego pod względem zużycia, zarówno przez Wi-Fi jak i sieć operatora. Lecz jak to zwykle z MS bywa, funkcja ta nie była dostępna od premiery systemu (październik 2012) aż do teraz (a i tak na razie tylko Lumie mogą z niej korzystać – a skoro mam Nokie, mogę śmiało napisać iż funkcja sprawuje się bardzo dobrze i elegancko wszystko pokazuje).

No i standardowo, multum mniejszych i większych poprawek w działaniu systemu, w czym zawiera się naprawa uciążliwego problemu, którym był samozapełniający się folder „Inne”. Oczywiście nie zlikwidowano całkiem tego folderu, gdyż to jest niemożliwe – poprawiono jego „dynamiczność”, czyli niepotrzebne pliki są natychmiastowo usuwane i już nie zalegają w pamięci telefonu (a przynajmniej nie powinny). Dodatkowo poprawiono wsparcie IE dla HTML5 oraz wprowadzono kilka drobnych ulepszeń do niego.

Ilość plików tymczasowych to tragedia kiedyś była ...
Ilość plików tymczasowych to tragedia kiedyś była ...

Jeśli chodzi o usprawnienia dodane przez MS, to by było z grubsza na tyle, zatem wróćmy jeszcze do tego, co zaoferowała nam Nokia. Normalnym już dla użytkowników Lumii fakt, iż nowa aktualizacja oznacza nowe ekskluzywne aplikacje dla nich – tak jest i tym razem. Dostaliśmy 2 aplikacje fotograficzne – Nokia Smart Cam oraz Nokia Pro Cam i 2 aplikacje powiązane z plikami video – Nokia Video Trimmer (pozwala edytować video) oraz Nokia Video Upload. O ile nad aplikacjami z tej drugiej kategorii nie ma co się rozpisywać, o tyle te z pierwszej dają nam „kilka” ciekawych nowości. Za pomocą Nokia Smart Cam nasz aparat robi serię ujęć, dzięki czemu możemy wybrać to jedno „idealne” oraz możemy połączyć wszystkie ujęcia w jedno, mając przy tym do dyspozycji 4 opcje:

  • Zatrzymanie ruchu, który daje efekt rozmazania
  • Ujęcie w ruchu, które daje efekt stroboskopu
  • Usuń poruszające się obiekty, dzięki któremu możemy usunąć niepożądane obiekty ze zdjęcia
  • Zmień twarze, dzięki któremu możemy wybrać najlepsze „ujęcia twarzy” przy zdjęciach grupowych

Natomiast z poziomu interfejsu Nokia Pro Cam możemy regulować wiele opcji dla naszego aparatu:

  • Ustawienia balansu bieli
  • Ustawienia ostrości
  • Ustawienia ISO
  • Czas naświetlania
  • Ekspozycja

Do tego dostajemy możliwość uruchomienia opóźnionej migawki, możemy używać bracketingu oraz ramek do kadrowania. Aplikacja ta potrafi również wykrywać twarze, co czasami się może przydać.

Jak widać Nokia jak zwykle stanęła na wysokości zadania i udostępniła swoim użytkownikom szereg dodatkowych aplikacji, które bardzo ułatwią „życie”. Tym razem skupiono się głównie na aparacie, który powoli staje się wizytówką dla Nokii. Na koniec dodam, iż zarówno Smart Cam jak i Pro Cam można z poziomu ustawień aparatu, ustawić by uruchamiały się po kliknięciu fizycznego spustu aparatu.

Krótkie podsumowanie

Zmian może i nie jest wiele, jednakże soft działa stabilnie i wydaje się szybszy niż poprzednik oraz wreszcie naprawiono karygodny błąd, jakbym był folder „Inne”. Jednakże użytkownicy innych smartphonów niż Lumie, mogą w zasadzie nie odczuć większych zmian, gdyż ani nie dostają żadnych ciekawych aplikacji, ani nawet Data Sense (który miał być częścią systemu) nie jest dla nich dostępny.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.