AMD Ryzen i afera prądowa: niektóre płyty mogą skracać żywotność procesorów

Strona głównaAMD Ryzen i afera prądowa: niektóre płyty mogą skracać żywotność procesorów
11.06.2020 13:12

AMD Ryzen 3. generacji to bez wątpienia bardzo wydajne procesory, ale, jak się okazuje, nie dla wszystkich. Niektórzy producenci płyt głównych próbują wycisnąć z nich jeszcze więcej, a to nie sprzyja utrzymaniu długiej żywotności, jak twierdzi jeden z ekspertów HWiNFO.

Wybrane płyty główne z układem logiki X570 zawyżają prądy dostarczane do procesora. Według przedstawionej analizy, jest to zabieg całkowicie intencjonalny, mający na celu podbicie wydajności platform z danymi płytami. Ale może odbić się negatywnie na bezawaryjności sprzętu, bo mowa o rażącym łamaniu założeń specyfikacji.

Aby określić limit mocy, procesory AMD Ryzen wykorzystują skomplikowany system telemetryczny, który jest zależny nie tylko od samego układu obliczeniowego, ale też płyty. Sterownik sekcji zasilania, wykorzystując autorski protokół magistrali SVI2, na bieżąco raportuje dane o napięciu i natężeniu. Trafiają one do procesora, a konkretniej znajdującego się w nim modułu zarządzania energią. Ten z kolei ma dopilnować, aby założenia specyfikacji zostały utrzymane.

Gimnastyka z limitami

Niemniej jest w tym mechanizmie pewien kruczek. Koprocesor nie otrzymuje bowiem informacji dokładnej, a tylko liczby całkowite w przedziale od 0 do 255. Interpretuje je na podstawie tabeli zapisanej w oprogramowaniu układowym, gdzie podstawę stanowi wielkość fizyczna referencyjnego progu natężenia. I na tym właśnie etapie zaczyna się gimnastyka.

Producenci płyt głównych, chcąc zapewne wypaść jak najlepiej pod względem wydajności obliczeniowej przedstawianej na wykresach, wpisują ułamkowe dzielniki podstawy natężenia. Przykładowo, Ryzen 7 3700X o nominalnym limicie mocy 88 W, po zastosowaniu dzielnika 0,6x, pracuje z mocą równą blisko 147 W. Zespół HWiNFO obawia się, że taka polityka prędzej czy później negatywnie odbije się na żywotności.

Co najmniej dwóch producentów

Ponoć przyłapano co najmniej dwóch znanych producentów, którzy stosują tego typu zabieg. Jako przykład użyta została płyta MSI X570 Godlike, aczkolwiek tam naruszenie jest nieznaczne, gdyż oscyluje w granicach 7,2 proc. przekroczenia normy. Ale zdaniem HWiNFO to tylko wierzchołek góry lodowej, a znalezienie bardziej krytycznych przypadków nie stanowi problemu.

Dlatego też w programie diagnostycznym HWiNFO pojawia się nowy parametr – Power Reporting Deviation. Jak sama nazwa wskazuje, określi on, czy płyta działa zgodnie z wymaganiami AMD. Odczyt w okolicach 100 proc. należy rozumieć jako prawidłowy, a wszystkie inne – nie.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.