AMD Ryzen 3000 i Linux – Producent zapowiada koniec problemów z bootowaniem

AMD Ryzen 3000 i Linux – Producent zapowiada koniec problemów z bootowaniem

AMD Ryzen 3000 i Linux – Producent zapowiada koniec problemów z bootowaniem
Piotr Urbaniak
13.07.2019 07:00

Tuż po premierze procesorów AMD Ryzen 3000, aka Zen 2, pojawiły się doniesienia, że układy te z jakiegoś powodu nie są zgodne z nowszymi dystrybucjami Linuksa. Próby rozruchu platformy kończyły się błędami związanymi z menedżerem systemd. Na szczęście producentowi udało się szybko znaleźć i wdrożyć rozwiązanie.

Przy okazji czerwoni uporali się z jeszcze jedną niedogodnością, a mianowicie niekompatybilnością swych najnowszych czipów z grą "Destiny 2".

– AMD zidentyfikowało przyczynę i zaimplementowało poprawkę BIOS-u dla problemu prowadzącego do braku możliwości uruchomienia niektórych dystrybucji Linuksa i gry "Destiny 2" na procesorach Ryzen 3000 – oświadcza firma z Sunnyvale, cytowana przez "Phoronix". – Przekazaliśmy partnerom zaktualizowany BIOS i oczekujemy, że ten wkrótce trafi do konsumentów – informują.

Co takiego zawiodło? Czerwoni nie chcą ujawniać szczegółów. Niemniej Michael Larabel z "Phoronix" podejrzewa, że sprawa ma związek z wadliwym działaniem generatora liczb losowych, RdRand, wykrytym w maju 2019 roku. Po wybudzeniu platformy z uśpienia, RdRand potrafił zwracać stałą wartość -1, pomimo że flaga przeniesienia zgłaszała sukces.

Twórcy systemd zaproponowali wówczas prosty filtr, wycinający niepożądane stałe na wyjściu funkcji, ale w międzyczasie nie pojawiło się żadne nowe wydanie systemd. Możliwe, że Zen 2 ma podobną wadę, która pojawia się jeszcze na etapie bootowania, i to tłumaczyłoby problemy. Przynajmniej jeśli chodzi o odpalenie nowszych dystrybucji Linuksa. "Destiny 2" pozostaje zagadką.

Bądź co bądź, mamy gwarancję, że AMD wykonało niezbędne poprawki. Pozostaje tylko czekać na producentów płyt, którzy muszą wydać zaktualizowane BIOS-y, wyposażone w nowe mikrokody. Mając na uwadze krótki staż platformy, nie powinno to zająć dłużej niż kilka dni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)