Broadband 2017 i nowoczesne usługi internetowe

Broadband 2017 i nowoczesne usługi internetowe07.04.2017 12:17
Przemysław Kreft

Ogólnoświatowy dostęp do internetu wprowadził nas w zupełnie nową rzeczywistość. Informacje zaczęły krążyć po naszej planecie z niespotykaną wcześniej prędkością i na bezprecedensową skalę. Siedząc wygodnie w fotelu, możemy bez trudu komunikować się ze znajomymi czy rodziną mieszkającymi na drugim krańcu świata. O wydarzeniach z dalekich stron dowiadujemy się często w czasie rzeczywistym, a wszystko to dostępne jest za pomocą gadżetu w naszej kieszeni. Nic dziwnego, że wielu z nas nie wyobraża sobie nawet jednego dnia bez dostępu do sieci.

Na rozwoju infrastruktury szerokopasmowego internetu korzystają wszyscy. Zyskujemy dostęp do nowoczesnych usług, które zapewniają wygodną pracę i rozrywkę niezależnie od miejsca. Dostawcy internetu coraz więcej inwestują w rozbudowę sieci światłowodowych, których upowszechnianie wprowadza nas w kolejny etap internetowej rewolucji i zachęca do tworzenia coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań.

Internet szerokopasmowy w Polsce i na świecie

Superszybki dostęp do internetu to marzenie każdego użytkownika. Niestety dla wielu z nas powolne otwieranie stron w przeglądarce, długie oczekiwanie na pobranie plików i niezwykle irytująca animowana ikona buforowania filmu to codzienność. Oczywiście średnie prędkości internetu rosną z roku na rok, jednak w wielu krajach wydają się nie nadążać za wymaganiami.

Według danych firmy Akamai, która regularnie przygotowuje raport na temat stanu internetu na świecie, globalna średnia prędkość internetu wyniosła w trzecim kwartale 2016 r. 6,3 Mb/s. Liderem zestawienia jest Korea Południowa ze średnią prędkością na poziomie 26,3 Mb/s. Polska może pochwalić się wynikiem 11,7 Mb/s. Udział łączy o przepustowości co najmniej 10 Mb/s to u nas zaledwie 39 proc.

„Średnia prędkość internetu w Polsce to niecałe 12 Mb/s. To zdecydowanie za mało, by swobodnie korzystać z nowoczesnych usług sieciowych”.

Większa liczba urządzeń korzystających z globalnej sieci i coraz szersza dostępność materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości wymaga znacznego zwiększenia przytoczonych wartości.

Wytchnienie dla naszych łączy pracujących na najwyższych obrotach mogą stanowić światłowody. Orange oferuje na przykład ultraszybki internet światłowodowy FTTH o prędkości pobierania 600 Mb/s. Usługi tego typu mają szansę odmienić internetowy krajobraz w naszym kraju. Co ciekawe, z najnowszej usługi Orange korzysta już ponad 100 tys. osób, a docelowo w zasięgu superszybkiej sieci ma znaleźć się nawet 3,5 mln gospodarstw domowych.

Wideo w rozdzielczości 4K

UHD, Ultra HD czy 4K to skróty odmieniane obecnie przez wszystkie przypadki. Jesteśmy nimi bombardowani chociażby podczas wizyty w sklepie z elektroniką. Chodzi oczywiście o standard ultrawysokiej rozdzielczości materiałów wideo (3840×2160 px). O ile na programy telewizyjne 4K poczekamy jeszcze sporo czasu, filmów Ultra HD w internecie możemy już teraz znaleźć całkiem sporo. Materiały tego typu oferowane są przez niektóre serwisy VOD dostępne w Polsce (jak Netflix) znajdziemy je także w ofercie Orange Love – to m.in. kanał telewizyjny Festival 4K. Dodatkowo, specjalne aplikacje z materiałami wideo 4K są dostępne dla posiadaczy telewizorów smart Samsunga.

Do swobodnego oglądania materiałów w tak wysokiej rozdzielczości musimy posiadać łącze o odpowiedniej przepustowości. Zalecana prędkość internetu może się różnić w zależności od serwisu, z którego korzystamy, ale można przyjąć, że rozsądnym minimum będzie łącze 20-25 Mb/s. Jeżeli jednak w jednym domu kilka osób będzie chciało w tym samym czasie obejrzeć swoje ulubione filmy i seriale w najwyższej dostępnej rozdzielczości, podana wartość szybko osiągnie kilkaset megabitów. Nie wspominając już nawet o tym, że część łącza może być zajęta przez pobieranie materiałów do obejrzenia na później.

Kluczowe jest zatem rozwijanie infrastruktury superszybkiego internetu światłowodowego. Tylko w ten sposób będziemy mogli nadążyć za rosnącym zapotrzebowaniem na dane, które napędzają materiały wideo Ultra HD. Przed zakupem nowego telewizora warto więc zatroszczyć się najpierw o odpowiednie łącze.

Streaming gier (i nie tylko)

Ostatnimi czasy internet oszalał na punkcie streamingu, czyli udostępniania w czasie rzeczywistym różnego rodzaju materiałów. Najpopularniejsze jest streamowanie gier – w internecie możemy śledzić zmagania na turniejach e-sportowych, oglądać gameplaye i różnego rodzaju poradniki. Transmisje na żywo zawitały niedawno również na Facebooka i YouTube.

Musimy tutaj zwrócić uwagę na obie strony takich transmisji. Odbiorca musi posiadać łącze o przyzwoitych parametrach, jeśli chce oglądać streamowany materiał w najwyższej rozdzielczości, bez zacięć i oczekiwania na buforowanie. Z drugiej strony mamy jednak nadawcę, który musi zadbać szczególnie o prędkość wysyłania. Nie jest tajemnicą, że łącza internetowe oferują znacznie niższe wartości, jeśli chodzi o wysyłanie danych (upload) – często stosowanym przelicznikiem jest 10:1 (na przykład: łącze o prędkości 20 Mb/s wysyła dane z prędkością zaledwie 2 Mb/s). Swobodne streamowanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości wymaga uploadu na poziomie co najmniej 4-5 Mb/s.

Poza transmisjami na żywo, w internecie wielu z nas udostępnia materiały wideo w serwisach społecznościowych lub na YouTube. Zwłaszcza osoby prowadzące własny kanał na YouTube docenią łącza o dużej prędkości wysyłania. Pliki wideo w wysokich rozdzielczościach nierzadko zajmują kilka gigabajtów – standardowe łącze z wysyłaniem rzędu kilku megabitów na sekundę wystawi naszą cierpliwość na trudny test. Dla porównania – w przypadku internetu światłowodowego od Orange dane wysyłane są z prędkością nawet 60 Mb/s.

Superszybki internet docenią również zapaleni gracze sieciowi. Rozgrywki ze znajomymi z całego świata obciążają nie tylko nasz procesor i kartę graficzną, ale nie dają wytchnąć również łączu internetowemu. Podobnie jak przy streamowaniu, tutaj również kluczowa będzie odpowiednia prędkość wysyłania – tylko w ten sposób zapewnimy sobie niezakłóconą rozgrywkę.

GeForce NOW - Instantly Stream PC Games from the Cloud

Nie można zapominać też o nowych możliwościach grania w nowe gry PC na urządzeniach o skromnej mocy obliczeniowej – liderem jest tu NVIDIA, która właścicielom urządzeń SHIELD (tabletów i konsolek) pozwala grać nawet w najnowsze gry AAA, w rozdzielczości 1080p i 60 FPS. Wymagane jest do tego oczywiście odpowiednie łącze internetowe – oraz domowy router w standardzie 802.11ac, taki jak np. Funbox 3.0.

Ten ostatni warunek jest bardzo ważny – pasmo transmisji dla routerów 802.11n jest zbyt wąskie, by płynnie obsłużyć wideo 4K czy streaming gier, szczególnie jeśli w domu jest więcej urządzeń. Nowoczesne punkty dostępowe, oferujące technologię MU-MIMO, pozwalają tymczasem urządzeniom na jednoczesną transmisję wielu strumieni danych do klientów. Robią to też w efektywniejszy sposób – zamiast wysyłać sygnał we wszystkich możliwych kierunkach, kształtują wiązkę (tzw. beamforming), przekazywaną w stronę urządzenia odbiorczego. A jeśli urządzenia te mają więcej anten, to mogą przyjąć jednocześnie więcej strumieni, a co za tym idzie, kilkukrotnie więcej danych.

Internet of Things

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) to hasło, które budzi wiele wątpliwości, ale wiązane są z nim również wielkie nadzieje. Nic dziwnego – podłączenie do internetu wielu urządzeń codziennego użytku rodzi obawy o bezpieczeństwo naszych danych. Z drugiej strony umożliwi to wymianę informacji i tworzenie prawdziwie inteligentnych systemów zarządzania infrastrukturą miejską czy domem. Prognozy mówią same za siebie – Cisco przewiduje, że do 2020 r. do globalnej sieci będzie podłączonych 50 miliardów urządzeń.

„Internet o przepustowości kilkuset Mb/s możemy w pełni wykorzystać już teraz”.

Wszystko to powoduje nieustanne zwiększanie zapotrzebowania na transfer danych. Telewizor Smart TV, konsola do gier, smartfon, tablet, kamerka internetowa, laptop, drukarka – liczba urządzeń korzystających z internetu w naszych domach jest coraz większa. Jeśli dodamy do tego sprzęt AGD i inteligentne gadżety do zarządzania domem, szybko okaże się, że nasze łącze nie jest w stanie udźwignąć takiego obciążenia.

Biorąc pod uwagę niezwykle dynamiczny rozwój nowych technologii, zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na internet o przepustowości kilkuset megabitów na sekundę wcale nie jest wizją przyszłości. Wystarczy wyobrazić sobie prostą scenę: rodzice oglądają film w rozdzielczości 4K na Netflixie, syn streamuje rozgrywkę w Counter Strike’a, córka ogląda filmy na ulubionym kanale YouTube, a w tym samym czasie w tle pobierane są odcinki ulubionego serialu całej rodziny…

Wszystkie dane w chmurze

Przechowywanie danych w tak zwanej chmurze ma wiele zalet. Dostęp do naszych plików czy ustawień mamy z każdego miejsca na świecie, a wykonywane kopie zapasowe są przechowywane na profesjonalnych serwerach, które możemy uznać za mniej awaryjne i podatne na uszkodzenia niż na przykład pendrive czy dysk zewnętrzny.

Wygodne korzystanie z dysków internetowych wymaga jednak szybkiego łącza, ze szczególnym uwzględnieniem prędkości wysyłania. Tworzenie kopii zapasowej naszej kolekcji filmów, zdjęć i innych plików zajmujących kilkadziesiąt lub kilkaset gigabajtów może ciągnąć się w nieskończoność. Tylko łącze o szybkości uploadu na poziomie kilkudziesięciu Mb/s jest w stanie udźwignąć to zadanie bez uszczerbku na naszej wygodzie.

Wirtualna rzeczywistość

Świat nowych technologii zmierza obecnie w kierunku wirtualnej rzeczywistości. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to wygodniejszych i oferujących lepsze przeżycia okularów VR. Nietrudno wyobrazić sobie możliwe zastosowania – poza interaktywnymi grami otwiera się świat nowoczesnych konferencji i spotkań w wirtualnych biurach. By wirtualnie generowana rzeczywistość była dla nas atrakcyjna, zapewniać musi odpowiednio wysoką rozdzielczość. To z kolei wymaga dużej prędkości internetu.

Nie da się ukryć, że coraz więcej obszarów naszego życia związanych jest, pośrednio lub bezpośrednio, z internetem. Od komunikacji ze znajomymi, przez zakupy online, rozrywkę, aż po sprawy urzędowe. Ta wirtualizacja życia sprawia, że każdego roku w tempie geometrycznym wzrasta ilość przesyłanych danych. Zbyt wolne łącze może tym samym blokować upowszechnianie się nowoczesnych usług w społeczeństwie.

Czasami zastanawiamy się, dlaczego jakaś zagraniczna usługa lub serwis internetowy nie jest dostępny jeszcze w naszym kraju. W przypadku usług wymagających dostępu do szybkiego internetu z całą pewnością brane pod uwagę są wyniki dotyczące zasięgu łączy o wysokiej przepustowości.

Internet bez ograniczeń

Kilkaset megabitów na sekundę, które oferują łącza światłowodowe, to prędkość, która wielu użytkownikom internetu może wydawać się wręcz abstrakcyjna. Jeżeli obecnie posiadane kilkanaście megabitów w zupełności wystarcza, po co myśleć o zwiększaniu przepustowości?

Warto na tę kwestię spojrzeć z szerszej perspektywy. Wielu internautów, chcąc nie chcąc, przyzwyczaiło się i pogodziło z ich obecną sytuacją. Nie mając dostępu do superszybkiego internetu, nie zwracają uwagi na nowoczesne usługi sieciowe, które wymagają znacznej przepustowości. Nie oglądają filmów w wysokiej rozdzielczości, nie dzielą się dużymi plikami, na pobranie plików muszą czekać bardzo długo (warto w tym miejscu posłużyć się obrazowym przykładem: plik o wielkości 1 GB przy łączu 10 Mb/s będzie pobierany około 14 minut, a przy światłowodzie 600 Mb/s będzie to tylko kilkanaście sekund). Upowszechnianie się usług światłowodowych otwiera nowe możliwości. Zapas prędkości sprawia, że codzienne korzystanie z internetu będzie dużo wygodniejsze, a dodatkowo zachęca do zainteresowania się dotychczas niedostępnymi usługami.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.