Koronawirus na Allegro i OLX. Do kupienia domeny, sklepy internetowe i sprzęt

Koronawirus na Allegro i OLX. Do kupienia domeny, sklepy internetowe i sprzęt

Na Allegro i OLX pojawiają się ogłoszenia związane z koronawirusem, fot. Mateusz Grochocki/East News
Na Allegro i OLX pojawiają się ogłoszenia związane z koronawirusem, fot. Mateusz Grochocki/East News
Oskar Ziomek
28.02.2020 15:25

Koronawirus nie schodzi z nagłówków od wielu dni i ciężko się temu dziwić. Na świecie coraz więcej osób jest zarażonych, a obawy o bezpieczeństwo są tak duże, że skutkują odwoływaniem największych imprez. Publiczność nie może wejść na rozpoczęte dzisiaj finały Intel Extreme Masters w katowickim Spodku, a Facebook zrezygnował z organizacji konferencji F8 2020 w maju.

Okazuje się jednak, że nośna fraza koronawirus jest także dostrzegana przez biznesmenów dbających o SEO, którzy za pośrednictwem Allegro czy OLX sprzedają swoje produkty. W obydwu serwisach można znaleźć szereg ofert związanych z koronawirusem, jednak o ile zestaw 500 maseczek rzekomo skutecznie chroniących przed zagrożeniem (wyceniony na kilka tysięcy złotych) nie jest szczególnie zaskakujący, tak inne nietypowe oferty – owszem.

Koronawirus to nośne hasło pod kątem SEO – na zrzucie przykładowe oferty z Allegro.
Koronawirus to nośne hasło pod kątem SEO – na zrzucie przykładowe oferty z Allegro.

Wśród nich między innymi propozycja sprzedaży domen z koronawirusem w nazwie, urządzeń do dezynfekcji rąk czy całych serwisów internetowych stworzonych na potrzeby walki z zagrożeniem z Chin. W chwili pisania niniejszego tekstu, w serwisie OLX można nawet znaleźć komplet samochodowych opon wolnych od koronawirusa oraz używaną, podniszczoną szafkę medyczną, która zabezpiecza świetnie przed rozprzestrzenianiem się bakterii i koronawirusa...

"Gotowy biznes" wśród ogłoszeń na OLX. Wystarczy 10 tys. złotych, by zacząć zarabiać na popularności hasła "koronawirus".
"Gotowy biznes" wśród ogłoszeń na OLX. Wystarczy 10 tys. złotych, by zacząć zarabiać na popularności hasła "koronawirus".

Ktoś inny oferuje tymczasem "gotowy biznes", w skład którego wchodzą między innymi: działający sklep internetowy z możliwością konfiguracji, szereg domen (w tym maseczkiantykoronawirus[.]pl czy aptekakorona[.]pl), kontakt do hurtowników i oferta integracji z Google Ads. Cena za komplet: 10 tysięcy złotych. Zainteresowanych nie brakuje – w chwili pisania niniejszego tekstu, ogłoszenie ma ponad 1800 wyświetleń.

Koronawirus a fake newsy i malware

Chęć dopasowania się ze swoją ofertą do zapytań użytkowników związanych z koronawirusem oczywiście nie jest niczym dziwnym. Optymalizacja nazw ofert w przypadku środków czystości czy maseczek jest zrozumiała. Absurdem jest natomiast sprzedawanie samochodowych opon czy szafek i bazowanie przy tym na nośnej frazie.

W internecie nie brakuje fałszywych informacji związanych z koronawirusem, które w niektórych przypadkach mogą być trudne do odfiltrowania. Warto także mieć na uwadze, że popularność hasła koronawirus sprzyja nie tylko biznesmenom, ale także oszustom. Jeszcze w styczniu opisywaliśmy problem szkodliwego kodu zaszywanego w plikach PDF czy DOCX, które są rzekomymi instrukcjami dotyczącymi zwalczania koronawirusa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)