Lil Miquela ma 19 lat i nie istnieje. Zarabia kilkanaście milionów dolarów rocznie

Lil Miquela ma 19 lat i nie istnieje. Zarabia kilkanaście milionów dolarów rocznie
29.07.2021 16:28
Źródło zdjęć: © Instagram | Lil Miquela

Czy prawdziwy talent jest niezbędny, aby zarabiać miliony? Czasami sama koncepcja okazuje się ważniejsza. Najlepszym przykładem tego są wirtualni influencerzy, czyli ludzie, którzy nie istnieją, a jednak zarabiają miliony. A raczej, ktoś na nich zarabia.

W 2021 roku już praktycznie nikomu nie trzeba przedstawiać zawodu "influencer". Znani, lub tylko teoretycznie znani ludzie, zarabiają niebotyczne sumy dla zwykłego śmiertelnika. Dla agencji reklamowych nie ma większego znaczenia, czy milion obserwujących na Instagramie rzeczywiście pasjonuje się daną osobą. Ważne są liczby.

Co więcej, trendy ostatnich lat wskazują, że dany influencer nie musi nawet istnieć w rzeczywistym świecie. Liczy się Instagram. Wirtualna influencerka o pseudonimie "Lil Miquela" (@lilmiquela) przyniosła 12,5 miliona dolarów zysku w 2019 roku (przy 2,5 mln obserwujących). Dla porównania, Robert Lewandowski zarabia obecnie 20 milionów euro rocznie.

Obecnie te przychody mogą być znacznie wyższe, gdyż Miquela zdobyła podobną popularność także na TikToku (również 3 mln obserwujących). Co więcej, wirtualna gwiazda muzyki naprawdę śpiewa. To również stworzony cyfrowo wokal, ale przyciąga ponad 200 tysięcy obserwujących na Spotify.

W 2020 roku jej wartość rynkową wyceniono na 125 milionów dolarów. Wyprodukowała ją firma Brud, która obecnie zajmuje się seryjnym tworzeniem wirtualnych influencerów.

Jak powstała Lil Miquela?

Lil Miquela to wirtualna 19-letnia modelka z Brazylii. Jej twórcy wykreowali jej wygląd tak, aby przypominała artystkę muzyczną. Jak wygląda proces tworzenia takiej postaci i ile czasu zajmuje? Dziennikarze z New York Times udowodnili niegdyś, że wystarczy zaledwie 48 godzin, aby odtworzyć Lil Miquelę w programie graficznym. Taką postać może stworzyć każda osoba z doświadczeniem w modelowaniu 3D.

Obecnie do tworzenia takich postaci wykorzystuje się programy do animacji komputerowej. Jednakże istnienie Lil Miqueli zainspirowało wielu ludzi, aby rozpocząć prace nad algorytmami, które pozwolą na stworzenie całkowicie samodzielnych postaci. Program miałby odpowiadać zarówno za tworzenie wizerunku sztucznego instagramera, jak i obsługę kont w mediach społecznościowych.

Wszystko byłoby całkowicie wygenerowane komputerowo, od zdjęć, które publikują, po podpisy, które im towarzyszą. To wizja Daniki Laszuk ze startupu o nazwie "Betaworks", która chce stworzyć "media syntetyczne".

Obecnie Lil Miquelę obserwują ponad 3 miliony ludzi. Według obecnych szacunków, za jeden wpis na Instagramie może zarobić około 8500 dolarów, czyli około 32 tysiące złotych. Może nie jest to oszałamiająca kwota, jak na influencerkę, ale przypomnijmy - jest to postać CGI, czyli wygenerowana cyfrowo.

Tworzenie Lil Miqueli było przemyślane od początku do końca. Miała przynieść zarobek, więc firma Brud zaczęła od analizy biznesowej Instagrama. Według raportu opracowanego przez serwis VirutalHumans.org, najpopularniejsi influencerzy na Instagramie zamykają się w grupie kobiet w wieku od 18 do 34 lat. I jest to aż 44,97 proc.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.