Pisanie po ekranie na iPhonie oraz iPadzie. Dobre klawiatury na iOS

Pisanie po ekranie na iPhonie oraz iPadzie. Dobre klawiatury na iOS06.04.2016 15:33
Łukasz Maślanka

Kilka tygodni temu zaprezentowaliśmy zestaw najciekawszych klawiatur na urządzenia z Androidem. Teraz mamy dla Was listę klawiatur wartych uwagi dla urządzeń z systemem iOS.

Możliwość zainstalowania alternatywnej klawiatury to oczywistość dla posiadaczy smartfonów i tabletów z Androidem. Ale użytkownicy urządzeń z iOS długo czekali na to, aż Apple pozwoli instalować tego typu oprogramowanie. Taka możliwość pojawiła się wraz z premierą wydania tego systemu z numerem 8.0. Wcześniej korzystając z iPhone'a lub iPada trzeba było się pogodzić z tym, że jest się skazanym na używanie klawiatury systemowej. Nie jest to zaś narzędzie ani wygodne w obsłudze, ani szczególnie rozbudowane. Takie klawiatury na Androida, jak Swiftkey lub Fleksy wyprzedzały ją o kilka długości. Dlatego użytkownicy systemu iOS mieli czego zazdrościć androidowiczom.

Po decyzji Apple, która uchyliła drzwi do iOS przed twórcami alternatywnych klawiatur, powody do zazdrości zniknęły. Na wirtualnych półkach sklepu App Store wybór wartościowych programów służących do wprowadzania tekstu jest spory. Znaleźliśmy dla Was takie, które naszym zdaniem zasługują na przetestowanie. Nie stroniliśmy od aplikacji płatnych, a naszym głównym kryterium było zebranie takich klawiatur, które nie są przeładowane funkcjami, za to mogą realnie usprawnić pisanie na iPhone'ach oraz iPadach, a przy tym zaoferują nieco więcej niż banalne wpisywanie literek.

Swype Keyboard

To klawiatura dla tych, którzy stawiają głównie na szybkość pisania. Aplikacja znana jest bowiem z dopracowanego, dobrze działającego mechanizmu pisania za pomocą gestów. Myli się przy tym rzadko, trafnie wskazując słowa, a im dłużej będzie używana, tym lepiej opanuje nawyki użytkownika. Swype pomaga nie tylko pisać, ale ułatwia też (także za pomocą gestów) stawianie znaków interpunkcyjnych i ma całkiem dużą bazę emotikonów. Oferuje też pełne wsparcie dla języka polskiego.

Za te wszystkie dobra oferowane przez aplikację Swype zapłacimy ok. 1 euro, a dodatkowe wydatki czekają nas, jeśli zechcemy dokupić jeden z motywów graficznych do spersonalizowania wyglądu programu.

Swype w bazie dobrychprogramow: iOS

Swiftkey Keyboard

Ta klawiatura stawia na uczenie się tego, co wpisuje użytkownik i przedstawianie mu coraz lepszych propozycji kolejnych słów, fraz oraz emotikonów. Należąca od kilku miesięcy do Microsoftu klawiatura Swiftkey czerpie ze słów codziennie wpisywanych przez użytkownika i analizuje połączenia między frazami. To sprawia, że po dłuższym jej używaniu można odnieść wrażenie, że aplikacja potrafi niemal czytać w myślach. Rzecz jasna nie mamy tu do czynienia z bytem nadprzyrodzonym, a jedynie ze sprawnie działającym algorytmem. Można mu pomóc w nauce, logując się do klawiatury za pomocą konta Google lub na Facebooku. To pozwoli zapisywać informacje o naszych pisarskich nawykach w chmurze i pobrać wcześniej dostarczone informacje, jeśli z klawiatury Swiftkey korzystaliśmy np. na smartfonie z Androidem. W aplikacji nie brakuje też możliwości pisania za pomocą gestów oraz opcji autokorekty. Program jest dostępny za darmo, ale jeśli zechcemy zmienić jego wygląd, za dodatkowe motywy graficzne trzeba będzie zapłacić.

[1/2]
[2/2]

Swiftkey Keyboard w bazie dobrychprogramow: iOS

Fleksy Keyboard

Na tę klawiaturę powinni zwrócić uwagę ci użytkownicy, którzy cenią sobie szybkość pisania, a jednocześnie chcą mieć spore pole do popisu, jeśli chodzi o personalizację wyglądu i funkcji programu. Fleksy w pełni wspiera język polski, pozwala założyć konto w chmurze Fleksy (i dołączyć do niego konto użytkownika na Facebooku, Twitterze lub Google), aby synchronizować dane między urządzeniami, na których korzystamy z programu. Aplikacja stawia na gesty, za pomocą których szybko wpiszemy tekst, a także poprawimy ewentualne błędy. To sprawia, że z tej klawiatury wygodnie korzysta się nawet wtedy, gdy piszemy jedną ręką.

Fleksy oferuje też GIF-y, które możemy szybko wstawić w treść wiadomości, a także spory zestaw emotikonów. Możemy również zajrzeć do wbudowanego w aplikację sklepu, w którym znajdziemy sporo dodatkowych animacji, motywów graficznych i naklejek, a także dodatki, którymi możemy dodatkowo podkręcić możliwości programu, np. poprawiając mechanizm sugerowania kolejnych słów.

[1/2]
[2/2]

Fleksy Keyboard w bazie dobrychprogramow: iOS

Thumbly Keyboard

Bez wahania możemy napisać, że to klawiatura inna niż wszystkie. Gdy zaczniemy z niej korzystać, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo pisanie za jej pomocą przełamuje znane wcześniej schematy lub przyzwyczajenia. Thumbly Keyboard, jak sugeruje sama nazwa aplikacji, obsługujemy bowiem jedną ręką i za pomocą kciuka.

To aplikacja dla tych, których męczy mozolne wstukiwanie znaków ma małych przyciskach klawiatury na iOS. W Thumbly pisanie trwa znacznie krócej, bo klawiaturę obsługujemy za pomocą gestów. Za ich pomocą wypiszemy poszczególne słowa, włączymy Capslock, przesuniemy tekst wiersz niżej jak przy użyciu przycisku Enter lub skorygujemy błędy we wpisanych słowach. Możemy też wybrać, czy chcemy do pisania używać lewej lub prawej ręki, wtedy panel dodawania tekstu wyświetli się we wskazanym przez nas miejscu na ekranie urządzenia. Aplikacja uczy się nawyków użytkownika, ale warto pamiętać, że obsługuje ona obecnie tylko język angielski. Aby z niej skorzystać, trzeba sięgnąć do portfela i zapłacić ok. 2 euro.

[1/2]
[2/2]

Thumbly Keyboard w bazie dobrychprogramow: iOS

Slash Keyboard

Jeśli podczas pisania SMS-a lub e-maila często łapiecie się na tym, że potrzebny Wam jest link do klipu na YouTube lub do piosenki ze Spotify, wtedy warto, abyście przetestowali klawiaturę Slash.

Na pierwszy rzut oka nie różni się ona niczym od klawiatury systemowej. Ale jej potencjał jest znacznie większy i ukryto go pod wyglądającym niepozornie przyciskiem „/”. Gdy go klikniemy, wtedy aplikacja zaoferuje nam całkiem zaawansowane narzędzie do wyszukiwania treści w internecie. Slash Keyboard pozwala szybko znaleźć GIF-y z giphy.com, piosenki ze Spotify, wpisy z naszej książki kontaktów, informacje z Wikipedii, dane z Map Google (ta opcja pozwala też przesłać informację o naszej lokalizacji), opisy miejsc z serwisu Foursquare, muzykę z Souncloud, wyniki wyszukiwania w Google, artykuły z Twittera i New York Times, a także linki do opisów produktów dostępnych w ofercie Amazonu. Wystarczy kilka kliknięć, by wskazać właściwe źródło szukanych treści, a następnie skopiować je do treści pisanej wiadomości. Co najważniejsze, wszystkie te możliwości otrzymamy za darmo.

[1/2]
[2/2]

Slash Keyboard w bazie dobrychprogramow: iOS

PopKey + GIF Keyboard

To klawiatura dla tych, którzy chcą nieco ubarwić monotonny przecież proces pisania SMS-ów, e-maili lub wiadomości na komunikatorach internetowych. Aplikacja oferuje bowiem dostęp do pokaźnej bazy GIF-ów. Sam proces pisania jest w niej uproszczony wręcz do granic możliwości. Możemy wpisywać tekst i to w zasadzie wszystko, nie ma co liczyć np. na algorytm, który będzie się nas uczył.

W tym programie chodzi jednak o rozrywkę. W aplikacji znajdziemy wyszukiwarkę GIF-ów, które możemy szybko i wygodnie skopiować, a następnie wkleić do e-maila lub SMS-a. Jeśli chcemy przesłać własną animację, z tym też nie będzie problemu, podobnie jak z przeglądaniem GIF-ów, które cieszą się największą popularnością wśród użytkowników tej klawiatury oraz tych, które ostatnio wyszukiwaliśmy. Animacje możemy zaś nie tylko wklejać w treść wiadomości, ale też szybko udostępnić je do innych aplikacji, np. do Facebook Messengera.

[1/2]
[2/2]

PopKey + GIF Keyboard w bazie dobrychprogramow: iOS

Phraseboard Keyboard

Na tę klawiaturę powinni zwrócić uwagę zwłaszcza ci użytkownicy, którzy cenią sobie wygodę. Pozwala ona bowiem stworzyć pokaźny katalog szablonów odpowiedzi, które można szybko wkleić w treść SMS-a lub e-maila. Szkice można grupować w katalogach tematycznych, np. Rodzina, Praca itp., a po wciśnięciu odpowiedniego przycisku w programie w trakcie pisania zyskamy do nich szybki dostęp. Później wystarczy tylko jedno dotknięcie, a gotowa odpowiedź wyląduje w treści wiadomości. Możemy też stworzyć katalog ze szkicami poufnymi, zawierającymi np. dane o naszym adresie, numerze telefonu itp. Taki katalog będzie zabezpieczony hasłem.

Teoretycznie z Phrasekeyboard można korzystać jak z normalnej klawiatury, ale... nie polecamy takiego rozwiązania. Dlaczego? Bo pisanie za jej pomocą polega na dodawaniu kolejnych liter, z których każda znajduje się na dużej, kwadratowej ikonie. Nie ma to nic wspólnego z tym, co czego przyzwyczaiły nas inne aplikacje tego typu. Sama aplikacja sugeruje zresztą, aby do pisania treści innych niż te wcześniej ustalone w szablonach odpowiedzi używać klawiatury systemowej. A klikając ikonę globusa widoczną w jej dolnym lewym rogu, przełączymy się na Phraseboard i tam szybko wybierzemy tę gotową odpowiedź, która w danej chwili jest najbardziej przydatna.

[1/2]
[2/2]

Phraseboard Keyboard w bazie dobrychprogramow: iOS

Jakich Wy klawiatur używacie na swoich iPhone'ach oraz iPadach? Zostawcie nam swoje propozycje w komentarzach, a najciekawsze aplikacje znajdą swoje miejsce w naszej bazie dobrych programów.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.