Ściśle prywatne: jak ukryć zdjęcia i wiadomości na telefonie?

Ściśle prywatne: jak ukryć zdjęcia i wiadomości na telefonie?12.04.2016 16:11
Jacek Szumowski

W ukrywaniu danych przed nieupoważnionym dostępem nie zawszechodzi o kryptografię. Nie zawsze jesteśmy przecież na celownikusłużb prowadzących tzw. kontrolę operacyjną. Prywatność to dlawiększości ludzi przede wszystkim możliwość ukrycia wybranychinformacji na smartfonie czy tablecie przed oczami najbliższych –rodziców, dzieci, małżonków, przyjaciół, szefów czypodwładnych. Przedstawiamy Wam więc metody na ochronę naszychcyfrowych tajemnic. Nie są one skomplikowane, nie wiążą się zzaawansowanymi technikami uwierzytelniania i szyfrowania, którychsamo użycie zdradza, że mamy coś do ukrycia. Miłej lektury.

Statystyki dotyczące tzw. zdradymałżeńskiej podają, że popełnia ją od 10 do 40% kobiet iod 20 do 50% mężczyzn. Badania naukowe wykazują, że kłamanie ioszukiwanie wynika z ludzkiej natury i zdarza nam się od dwóch donawet dwustu razy dziennie. Co więcej, najnowsze prace psychologówdowodzą, że niewykryty występek wywołuje w nas satysfakcję,a nie – jak sądzono wcześniej – poczucie winy.

Trzeba zatem przyjąć, że każdy z nas coś skrywa.Neurobiolodzy uważają, że tajemnice nie są zdrowe dla naszychorganizmów. Ich utrzymywanie powoduje wysokie napięciepsychosomatyczne podwyższające ciśnienie oraz stres powodującyobniżenie odporności. Niezależnie jednak od wspomnianych skutkówfizycznych, a także oceny etycznej – naszemu życiu towarzysząmniej lub bardziej poważne tajemnice, które bezwzględnie pragniemyukryć.

Dziś, gdy nieodłącznym towarzyszem wielu osób jest telefonkomórkowy, występki zostawiają w nim często swoje ślady.Wiadomość tekstowa, wpis dotyczący ostatnich połączeń czyzdjęcie w elektronicznym albumie mogą być informacjami, którepragniemy ukryć. Opiszemy więc metody najprostsze, wymagającenajskromniejszych nakładów i jednocześnie najmniej rzucające sięw oczy

Najprostsze metody dostępne w Androidzie

Wyłączenie powiadomień pojawiających się na ekranie blokadyto najprostszy sposób, aby aktywność naszego telefonu nie budziłapodejrzeń. W wypadku smartfonów z systemem Android 5.x/6.xwspomnianą funkcjonalność wyłączamy w Ustawieniach. Należyprzejść do w sekcji Dźwięk i powiadomienie, w opcji Gdyurządzenie jest zablokowane ustawić Nie pokazuj żadnychpowiadomień.

Oczywiście sposób zmiany ustawienia może różnic się wzależności od systemu, jego wersji i/lub rodzaju urządzenia. Celdziałań jest jednak ten sam – ekran blokady naszego telefonu jestwolny od wyskakujących powiadomień. Poprzez rezygnację z ważnej iprzydatnej funkcjonalności nasza prywatność jest chroniona przedokiem ciekawskiego lub zaniepokojonego bliźniego.

Pozostajemy w panelu Ustawienia systemu Android. W sekcjiPowiadomienia aplikacji wybieramy Wiadomości lub inną aplikację doobsługi SMS-ów. Włączenie opcji Zablokuj spowoduje, żepowiadomienia dotyczące aktywności wybranej wcześniej aplikacjinie będą się pokazywały. Oczywiście w ten sam sposób możemyzablokować komunikaty związane z innymi programami. W przykładzieświadomie wspomnieliśmy o blokowaniu powiadomień aplikacji doobsługi wiadomości tekstowych. Biorąc pod uwagę choćby istnienieinternetowych poradników typu Podrywanie przez SMS – możnaprzyjąć, że to właśnie informacje przekazywane w ten sposóbczęsto chcemy ukryć.

Nasze tajemnice bądź występki może zdradzić także zdjęcieznajdujące się w elektronicznym albumie. Domyślnie wszystkiefotografie w systemie Android dostępne są przez aplikację Galeria;możemy jednak zabezpieczyć wybrane pliki graficzne przed tak łatwądostępnością.

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie tych zdjęćdo innego, wcześniej utworzonego katalogu. Nazwę tego folderumusimy poprzedzić kropką np. .elektrownia. Warto zadbać o to, abynazwa ta nie kojarzyła się z czymś tajnym i poufnym.

Rozwinięciem tej metody jest dodanie do katalogu ze zdjęciamipliku o nazwie .nomedia. Efekt ten sam, korzyść – nazwy katalogunie musimy poprzedzać kropką.

Niestety metody te bywają zawodne. Niektóre wersje systemów iurządzeń kapryśnie reagują na takie zabiegi. Niemniej – wartosprawdzić.

Przedstawione wyżej metody są najprostsze i nie wymagająinstalowania dodatkowych aplikacji. Oczywiście ich skutecznośćjest mocno ograniczona. Wyłączenie powiadomień skutkuje w zasadzietylko uśpieniem czujności osoby zainteresowanej naszymipoczynaniami. Podobne korzyści przynoszą też przedstawione metodyograniczenia widoczności katalogów ze zdjęciami. Podsumowując –warto przeanalizować przedstawione przykłady. Ograniczeniepojawiających się powiadomień może przyczynić się dodatkowo dozwiększenia komfortu używania telefonu.

Dodatkowe oprogramowanie

Do ochrony naszych tajemnic mogą nie wystarczyć wspomniane wyżejpodstawowe metody i nawyki. Z pomocą przychodzą aplikacjezewnętrzne. Poza określonymi funkcjonalnościami programy takiemusi charakteryzować odpowiedni poziom kamuflowania działania. Immniej śladów występowania w systemie takiej aplikacji, tymskuteczniejsza może być jej praca.

Hide it Pro

Jednym z takich programów jest Hide it Pro. Program służy doukrywania plików graficznych, dźwiękowych i wideo, ukrywaniaaplikacji, wiadomości tekstowych oraz połączeń. Domyślnie swojeprzeznaczenie ukrywa pod postacią programu do zarządzaniadźwiękiem. Ikona – dwie kolorowe nutki i nazwa Audio Manager –nie powinna wzbudzać podejrzeń. Co więcej, po uruchomieniu Hide itPro dostępne są charakterystyczne dla menadżerów audio wskaźnikido regulacji głośności.

Dopiero dłuższe przytrzymanie palca na logo programu przenosinas do chronionego pinem lub hasłem właściwego interfejsuaplikacji. Aby zdemaskowanie Hide it Pro było jeszcze trudniejsze,autorzy udostępnili inne przebrania dla swojego narzędzia. Dziękitemu aplikacja przedstawiać się może np. jako program doprzeliczania walut. Możliwe też jest całkowite ukrycie ikonyprogramu. Dostęp do Hide it Pro uzyskamy wtedy wprowadzając pinpoprzedzony dwiema kratkami (np. ##1234), w ten sam sposób, w jakiwybieralibyśmy numer telefonu. Ostatnia opisana metoda uruchomianiaaplikacji wydaje się być najkorzystniejsza.

Hide it Pro tworzy wirtualny sejf, odpowiednio kategoryzowany podwzględem rodzaju zawartości. Utajnienie pliku graficznego polega naudostępnieniu go aplikacji Audio Manager i wskazaniu folderuPictures. Program jest dostępny za darmo. Niektóre funkcjonalnościdostępne są po instalacji dodatkowych wtyczek, też darmowych, a doukrywania samej aplikacji niezbędne będą uprawnienia roota. Hideit Pro dostępny jest dla urządzeń z systemem Android i iOS.

Hide it Pro w bazie dobrychprogramów naAndroida (wersja na iOS-a niedostępna w Polsce).

Vault-Hide SMS, Pics & Videos

Vault-Hide SMS, Pics & Videos to aplikacja bardzo podobna doHide it Pro. Program potrafi ukryć praktycznie każdy typ informacjiw naszym telefonie. Od swojego wyżej opisanego konkurenta różnisię nowocześniejszym i bardziej przejrzystym interfejsemużytkownika. Zasada działania jest jednak podobna – programtworzy wirtualny sejf, w którym znajdują się ukrywane informacje,kategoryzowane według typu.

Vault-Hide SMS, Pics & Videos może dodatkowo utrudnićodnalezienie poufnych danych w naszym telefonie dzięki możliwościstworzenia fałszywego sejfu, w którym nieuprawniony poszukiwacz„odnajdzie” specjalnie dlań spreparowane informacje,zaspokajając swoją ciekawość i – być może – rezygnując zdalszego szperania.

Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość wykonania przezprogram zdjęcia osoby, która próbuje się dostać do naszychtajnych informacji. Jeśli nie mamy pewności, kogo interesują naszetajemnice – może się przydać.

Vault-Hide SMS, Pics & Videos w bazie dobrychprogramów naAndroida | naiOS-a.

Private SMS & Call

Private SMS & Call to program znacznie bardziejwyspecjalizowany od opisanych wyżej. Aplikacja potrafi chronićnasze kontakty, połączenia i wiadomości tekstowe. Private SMS &Call tworzy prywatną przestrzeń chronioną PIN-em do komunikowaniasię z określonymi kontaktami, w której przechowywane są poufneinformacje. Ikona aplikacji może być ukryta w systemie. Istniejeteż możliwość dostosowania formy powiadomień generowanych przezprogram.

Private SMS & Call w bazie dobrychprogramów naAndroida.

Gallery Vault – Hide Pictures

Gallery Vault – Hide Pictures to też aplikacja o ograniczonejfunkcjonalności. Jej zadaniem jest chronienie naszych zdjęć,filmów, ewentualnie innych rodzajów plików. I tym razem mamy dodyspozycji wirtualny sejf, ochronę za pomocą hasła oraz możliwośćukrycia ikony. Przy wprowadzeniu nieprawidłowego hasła program możepokazać fikcyjne „chronione” dane. To świetny sposób nauspokojenie niemile widzianego gościa. Kolejną sympatyczną cechąGallery Vault – Hide Pictures jest możliwość błyskawicznegozamknięcia chronionej galerii poprzez potrząśnięcietelefonem.

Gallery Vault – Hide Pictures w baziedobrychprogramów naAndroida.

A może tak szczerość?

Opisane metody rzecz jasna nie gwarantują stuprocentowej ochronynaszych cyfrowych tajemnic. Celem wspomnianych praktyk nie jestoparcie się hakerskim atakom czy działaniom pracujących dla służbspecjalistów. Przedstawione sposoby i programy mogą za toskutecznie zapobiec podejrzeniu naszych poufnych informacji przezwścibskich znajomych i/lub domowników.

Oczywiście, o czym wspomnieliśmy we wstępie, choćby ze względuna zdrowie lepiej nie mieć zbyt wielu tajemnic przed bliskimi, bo znaszym stresem nie poradzi sobie żaden program, a relacji z rodzinączy przyjaciółmi nie naprawi żadna aplikacja. Może więc wartoograniczyć do minimum stosowanie opisanych praktyk i przynajmniejspróbować zastąpić je szczerą rozmową z osobą, przed którącoś próbujemy ukryć? Trzeba wierzyć, że tradycyjna forma dialogunadal ma przewagę nad cyfrowymi technologiami.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.