Android 5.0 Lollipop śmiga na Windows: nowy AMIDuOS najlepszym emulatorem zielonego robocika

Android 5.0 Lollipop śmiga na Windows: nowy AMIDuOS najlepszym emulatorem zielonego robocika18.06.2015 11:16
Android 5.0 Lollipop śmiga na Windows: nowy AMIDuOS najlepszym emulatorem zielonego robocika

Zainteresowanie emulacją Androida na PC nie maleje, i to nietylko wśród deweloperów aplikacji mobilnych. Także zwykliużytkownicy szukają sposobów na uruchomienie na swoich komputerachnp. ciekawych gier, dostępnych tylko na system Google'a. Dorozwiązań, którymi wartosię zainteresować, dołączył w tym roku AMIDuOS, produktznanego producenta BIOS-ów, firmy AMI. Teraz ten efektywny i wydajnyemulator jako pierwszy zaoferował wsparcie dla Androida 5.0Lollipop.

AmiDuOS działa jako specjalnie skrojona maszyna wirtualna wśrodowisku Windows, w której możemy uruchamiać praktyczniedowolne aplikacje dla Androida, w tym korzystające z OpenGL ES gry3D. Bez problemu w tym środowisku uzyskamy dostęp do osprzętukomputera (w tym kamerki, mikrofonu czy wszelkiego rodzajuczujników), a na urządzeniach z ekranem dotykowym – pełnąobsługę dotykowego interfejsu. Co szczególnie istotne, AmiDuOS tamgdzie tylko może, zachowuje się jak Android x86, dzięki czemuandroidowe aplikacje skompilowane pod architekturę Intelauruchamiane są bez narzutu emulacji. Gdy dana aplikacja istniejetylko w wersji na ARM (jak to jest w wypadku większości gier),wykorzystywany jest emulator, dokonujący translacji z listy rozkazówarmeabi-v7a na x86.

Running DUOS

Instalacja w Windows zajmuje chwilę, a połączenie z dostępnymiw komputerze-hoście urządzeniami sieciowymi przebiegaautomatycznie. Po uruchomieniu i skonfigurowaniu wirtualnego Androidapozostaje zainstalować w nim samodzielnie Sklep Play – AMI nie malicencji na jego dystrybucję. Nie jest to jednak trudne, firmaprzygotowała pakietgapps, który jako archiwum ZIP można pobrać na Windows, apotem zainstalować w Androidzie, wybierając z menu kontekstowegoopcję Apply to AMIDuOS.

Plusem rozwiązania jest niezłaintegracja z Windows, w tym możliwość współdzielenia katalogów,sterowanie skrótami klawiaturowymi, niezawłaszczanie wskaźnikamyszy, co ułatwia jednoczesną pracę z aplikacjami obusystemów, a także możliwość włączenia trybu root w wirtualnymAndroidzie. Szybkość tak uruchomionego zielonego robocika nawspółczesnych PC z Core i5 czy i7 jest oszałamiająca, nietrudno wbenchmarku AnTuTu uzyskać wynik ponad stu tysięcy punktów.

Input Controls for Games

Teraz AMIDuOS doczekał sięwersji drugiej, dostępnej na razie jako beta, ale wysoce stabilnej.Najważniejsza w niej nowość to wprowadzenie obsługi Androida 5.0Lollipop (linia 1.x zapewniała wsparcie Androida 4.2.2). Dodano teżmożliwość uruchamiania 64-bitowych aplikacji i zadbano o lepsząsynchronizację odtwarzanego audio i wideo. Deweloperzy powinni byćzainteresowani też nowym API dla Bluetooth LE, obsługą wieluurządzeń sieciowych czy krótkozasięgowej komunikacji radiowejNFC.

Na koniec informacja o licencji.To nie jest ani wolne, ani darmowe oprogramowanie. AMI liczy sobie 10dolarów za dożywotnią licencję na AMIDuOS-a, w ramach którejbędziecie otrzymywali wszelkie aktualizacje do kolejnych wersji tegośrodowiska wirtualizacyjnego. Aby jednak użytkownik mógłprzekonać się, że nie jest to kot w worku, firma oferuje okrestestowy. Do tej pory wynosił on 30 dni, jednak wraz z wydaniemAMIDuOS-a został wydłużony do 60 dni. Nie zostaje więc nicinnego, niż pobrać go z naszej bazy oprogramowania – i pograć wnajlepsze androidowe gry, których na Windows raczej nie uświadczymy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)