Android 5.1 nareszcie jest. Poprawia błędy, wprowadza obsługę HD Voice i dual SIM

Android 5.1 nareszcie jest. Poprawia błędy, wprowadza obsługę HD Voice i dual SIM
10.03.2015 09:26
Android 5.1 nareszcie jest. Poprawia błędy, wprowadza obsługę HD Voice i dual SIM
Redakcja
Redakcja

Na serwerach firmy Google pojawiła się już nowa wersja systemu Android w wersji 5.1. Wydany w październiku ubiegłego roku Lollipop jest pod wieloma względami rewolucyjny, wymagał jednak udoskonalenia, bowiem ilość błędów i problemów związanych ze stabilnością okazała się przytłaczająca. Nowa wersja to także okazja do wprowadzenia nowych funkcji, które w innych urządzeniach z systemem modyfikowanym przez producentów można znaleźć od dłuższego czasu.

Aktualizacja wystartowała od smartfonów Nexus 4, Nexus 5 i tabletu Nexus 7 w przypadku wariantu dla amerykańskiej sieci T-Mobile. W każdym z przypadków nowa wersja nosi oznaczenie LMY47D. Najnowsza wersja trafia na obecne urządzenia poprzez aktualizację OTA (over the air), czyli bez potrzeby podłączania urządzenia do komputera. Dostępna jest tylko w sytuacji, gdy łączymy się z sieci bezprzewodową Wi-Fi. Na serwerach firmy Google pojawiły się już także obrazy nowej wersji do ręcznego zainstalowania i tutaj warto zaznaczyć, że najpierw opublikowano je dla Nexusa 7 w starszym wariancie (2012), a także również nieco już leciwego Nexusa 10. Właściciele nowych urządzeń muszą jeszcze nieco poczekać.

Wiadomo, że Android 5.1 to przede wszystkim łatanie błędów, jakie zostały wykryte w pierwszym wydaniu Lollipopa. Tych nie brakowało, bo na najróżniejszych forach można znaleźć wiele negatywnych opinii i zgłoszeń błędów choćby od posiadaczy najnowszych Nexusów. W tym aspekcie Google jednak się nie chwali i nie podaje, co takiego dokładnie poprawiono. Oprócz poprawek znalazło się miejsce na kilka niewielkich zmian. Pierwszą jest dodanie opcji Wi-Fi i Bluetooth do panelu szybkich ustawień. Czysty Android pozwala teraz także na obsługę więcej niż tylko jednej karty SIM, jeżeli urządzenie posiada większą liczbę złącz – do tej pory implementacją tej kwestii musieli zajmować się poszczególni producenci, teraz nie będzie to konieczne.

350132403215624129

Kolejna zmiana to wprowadzenie opcji Device Protection. Pozwala ona na blokowanie dostępu do urządzenia np. skradzionego lub zagubionego. Nowemu „właścicielowi” nie pomoże nawet przywrócenie ustawień fabrycznych, sprzęt będzie bezużyteczny aż do momentu zalogowania się danymi z konta Google. Ta zmiana została przygotowana z myślą o Nexusie 6 i Nexusie 9, a także przyszłych urządzeniach z Androidem 5.1. Nie wiadomo, czy będzie obsługiwana także przez starsze modele.

Pewnym zaskoczeniem może być wprowadzenie obsługi HD Voice, pozwalającego uzyskać znacznie lepszej jakości dźwięk podczas połączeń głosowych. Nexusy i inne urządzenia korzystające z czystego Androida musiały czekać bardzo długo, aż Google wprowadzi obsługę dla technologii wykorzystywanej w telefonach innych firm od lat. Warto zaznaczyć, że HD Voice zależy nie tylko od urządzenia, ale i operatora. Jeżeli nie oferuje on rozmów wysokiej jakości, nawet najlepszy telefon na nic nam się nie zda.

Kod źródłowy nowej wersji został już przesłany do repozytoriów Android Open Source Project, można się więc spodziewać, że w niedługim czasie pojawią się duże aktualizacje dla wszystkich nieoficjalnych modyfikacji Androida – CyanogenMod, Parandroid, AOKP to tylko przykłady modów, które zostaną zaktualizowane. Niebawem nowa wersja trafi także do urządzeń Android One, a także modeli sprzedawanych w edycjach Google Play Edition.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)