Android 7.1 przyniósł koniec odinstalowywania aplikacji bez wyraźnego potwierdzenia

Android 7.1 przyniósł koniec odinstalowywania aplikacji bez wyraźnego potwierdzenia

Android 7.1 przyniósł koniec odinstalowywania aplikacji bez wyraźnego potwierdzenia
Oskar Ziomek
12.01.2017 14:53

Najnowszy Android, wersja Nougat, ma wciąż znikomy udział w rynku, ale mimo to liczba użytkowników tego systemu stale się zwiększa. Na jaw wychodzi więc coraz więcej ciekawostek z nim związanych. Jedną z nowości względem poprzednich edycji systemu okazuje się sposób deinstalacji programów – począwszy od Androida 7.1, użytkownik będzie musiał ręcznie potwierdzić usuwanie każdej aplikacji.

Co za tym idzie, aby pozbyć się niechcianych programów, nie będziemy już mogli równie łatwo i szybko jak wcześniej, skorzystać z zewnętrznej aplikacji optymalizującej system i usuwającej zbędne programy. Każda deinstalacja musi być potwierdzona przez wyraźny komunikat i zgodę użytkownika lub zostać przeprowadzona przez aplikację odpowiedzialną za instalację danej aplikacji (najczęściej będzie to więc sklep Google Play).

Wyjątkiem ma być aplikacja weryfikująca obsługę zezwolenia PACKAGE_NEEDS_VERIFICATION oraz systemowy menedżer aplikacji, który w tym przypadku obsługuje intencję ACTION_MANAGE_STORAGE.

Zmiany wynikają z zapisów w CDD (Android Compatibility Definition Document) – dokumencie, który wydawany jest przez Google przy okazji każdej premiery nowego Androida i w którym określane są szczegóły zachowania systemu na urządzeniach, gdzie jest instalowany. Producenci sprzętu muszą się tym zasadom podporządkować, aby sprostać dalszym testom, by w efekcie nie stracić dostępu do pakietu aplikacji Google.

CDD opisuje wymagania Google względem producentów urządzeń z Androidem
CDD opisuje wymagania Google względem producentów urządzeń z Androidem

Inna zmiana, którą wprowadził najnowszy CDD to zakaz modyfikowania przez producentów standardowego zachowania powiadomień w systemie Nougat. Mowa tu zarówno o bezpośrednich odpowiedziach, jak i scalaniu komunikatów na pasku powiadomień.

Czy zmiany te są dobrym posunięciem? To zweryfikuje rynek, na rzetelną ocenę trzeba będzie poczekać do chwili, gdy system stanie się bardziej popularny i będzie mógł zostać przetestowany przez większą liczbę osób.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)