Android 8.0 z zabezpieczeniem przeciw ransomware

Android 8.0 z zabezpieczeniem przeciw ransomware

Android 8.0 z zabezpieczeniem przeciw ransomware
Oskar Ziomek
24.04.2017 12:14

Google stara się ulepszać swojego Androida w każdym z możliwych kierunków. Co powinno ucieszyć większość użytkowników – również na polu bezpieczeństwa. Jednym z kroków do jego zapewnienia jest usunięcie z nadchodzącego Androida O (8.0) trzech typów okien, które dotychczas były głównym celem ataków złośliwego oprogramowania typu ransomware.

Okna, o których mowa to TYPE_SYSTEM_ALERT, TYPE_SYSTEM_ERROR oraz TYPE_SYSTEM_OVERLAY, które umożliwiają wyświetlanie treści na pierwszym planie ekranu, ponad każdą inną zawartością. Nic więc dziwnego, że twórcy chcący stworzyć ransomware, w pierwszej kolejności starali się zdobyć uprawnienia, które pozwolą ich aplikacji wykorzystać wspomniane typy okien, uniemożliwiając tym samym użytkownikowi normalne korzystanie z telefonu.

Google zwróciło uwagę na ten problem już wcześniej i począwszy od Androida 6.0 Marshmallow, zaklasyfikowało uprawnienia związane z tymi oknami jako więcej niż niebezpieczne. Jednak pomimo iż zmieniało to procedury ich zdobywania, twórcy ransomware i tak potrafili je obejść. Co więcej, niektórzy producenci urządzeń nie zmienili klasyfikacji uprawnień w swoich wersjach oprogramowania. Tym razem całkowite usunięcie wspomnianych typów okien ma ostatecznie zakończyć problem. Aby było jeszcze bezpieczniej, w Androidzie O znajdziemy także nowy przycisk zlokalizowany na panelu powiadomień, który pozwoli wymusić zamknięcie aplikacji próbujących wykorzystywać inne typy wyświetlania, niż przyjęte za standardowe.

Przycisk pozwalający zamknąć dowolne aktywne okno. Źródło: bleepingcomputer.com
Przycisk pozwalający zamknąć dowolne aktywne okno. Źródło: bleepingcomputer.com

Działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w Androidzie oczywiście cieszą, natomiast warto zwrócić uwagę, że ich upowszechnienie zajmie jeszcze dużo czasu. Mówimy tu o premierze Androida 8, w momencie, gdy aktualnie najnowszy Android Nougat wciąż zainstalowany jest jedynie na niewielkiej części wszystkich urządzeń będących w użyciu.

Przypomnijmy, że nadchodzący najpewniej jesienią bieżącego roku Android O, to także inne zmiany i nowości w stosunku do obecnego Nougata. O szczegółach przeczytać możecie w naszym materiale, który publikowaliśmy kilka tygodni temu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)