Android Auto 12.0 do pobrania. To może być przełomowy moment

Android Auto
Android Auto
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek

19.05.2024 14:01, aktual.: 20.05.2024 09:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android Auto 12.0 jest już dostępny do pobrania dla kierowców i wiele osób wiąże z tym wydaniem nadzieje związane z rozwojem nowych funkcji. Google zapowiedział bowiem niedawno otwarcie Androida Auto, jak i rozwijanego równolegle Androida Automotive, na szereg nowych aplikacji.

Android Auto 12.0 teoretycznie może więc być pierwszym wydaniem, które stanie się otwarte dla twórców chcących rozwijać system w nowych kierunkach. Google podawał niedawno za przykład aplikację dla kierowców Ubera jako nowość, która rozszerza możliwości Androida Auto, ale to nie wszystko. Jak zwraca uwagę serwis autoevolution, do Androida Auto mają też docelowo trafić inne aplikacje, w tym przeglądarki internetowe, nowe gry oraz związane z wideo - a tu pokładane są nadzieje na wdrożenie YouTube'a, Netfliksa czy innych platform streamingowych.

Android Auto 12.0 nie jest natomiast wyjątkiem, gdy chodzi o wątpliwą transparentność przekazu Google'a w kontekście nowości. Kierowcom pozostaje więc samodzielnie sprawdzić, co nowego pojawiło się w ich samochodach po instalacji aktualizacji. Jak zwykle wrażenia poszczególnych użytkowników mogą się pod tym względem znacznie różnić z uwagi na mnogość kombinacji smartfon-samochód oraz uruchamianie części nowości w Androidzie Auto partiami, poprzez zmianę po stronie serwera.

Wdrożenie aplikacji obsługujących wideo do Androida Auto to koncepcja pozwalająca szerzej wykorzystywać samochody podczas postoju na parkingu czy polu namiotowym. Wbudowane w pojazdy coraz większe ekrany pozwalają bowiem na wygodne przeglądanie treści, a wyświetlenie filmu z YouTube'a czy Netfliksa może pomóc milej spędzić czas w samochodzie, oczywiście gdy ten nie jest w ruchu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Można się spodziewać, że omijanie zabezpieczeń Androida Auto w tym zakresie nie będzie szczególnie proste choćby ze względu na szereg czujników, które mogą być wykorzystywane do analizy, czy pojazd jest w ruchu. Dzięki połączeniu jednostki infotainment z samochodem oraz telefonem, Android Auto "wie" między innymi o  hamulcu postojowym, wybranym przełożeniu automatycznej skrzyni biegów oraz fakcie przemieszczania się na podstawie GPS-a i czujników w smartfonie.

Ten sam mechanizm wykorzystywany jest już w kontekście aplikacji GameSnacks dostępnej od 2021 roku. Ekran Androida Auto wygasza się, gdy tylko pojazd znajdzie się w ruchu w trakcie włączonej rozgrywki.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)