Android Auto i Automotive OS: nadchodzą nowe funkcje

Android Auto
Android Auto
Źródło zdjęć: © Google Maps, dobreprogramy
Oskar Ziomek

18.05.2024 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Android Auto oraz rozwijany równolegle Android Automotive otrzymają niedługo nowe funkcje, które z pewnością ucieszą kierowców. Do obydwu systemów mają trafić kolejne zgodne z samochodami aplikacje, z kolei do Automotive OS - możliwość strumieniowania wideo z telefonu.

Android Auto w ostatnim czasie rozwijany jest głównie "pod maską", a widoczne gołym okiem zmiany dotyczą interfejsu obsługi głosowej oraz - na części rynków - funkcji opartych na sztucznej inteligencji, co zapowiedziano jeszcze w styczniu wraz z premierą Samsung S24. Google deklaruje tymczasem, że do Androida Auto oraz rozwijanego równolegle w samochodach Androida Automotive trafiają i będą trafiać nowe opcje.

W przypadku Androida Auto jako przykład podawana jest aplikacja Ubera dla kierowców, dzięki której przewoźnicy posiadający samochody z Androidem Auto nie są zmuszeni do korzystania ze smartfonów w uchwytach, by obsługiwać pasażerów. Więcej nowości trafi natomiast do Androida Automotive. Pojawią się tu między innymi nowe gry oraz obsługa strumieniowania wideo z telefonu, co pozwoli m.in. na oglądanie filmów na ekranie samochodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

O ile Android Automotive OS to przyjemność dla najbardziej zamożnych, którzy mogą pozwolić sobie na zakup nowego samochodu wyposażonego w taki system, tak Android Auto może działać niemal u każdego i w tym przypadku warto pamiętać, że nowości w systemie często zależą od aktualizacji samych aplikacji. Niedawno drobne zmiany interfejsu pojawiły się między innymi w Mapach Google w smartfonie i w tym przypadku nie dotyczą również samochodów, ale nie jest to zasadą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przy okazji promowania nowych aplikacji i funkcji Androida Auto oraz Automotive OS Google apeluje do deweloperów, by nie unikali tworzenia wersji swoich programów do samochodów, zwłaszcza że nie wymaga to dużego nakładu pracy. Google argumentuje, że jeśli aplikacja jest już zoptymalizowana do działania na dużych ekranach (co twórcy aplikacji siłą rzeczy robią, przystosowując aplikacje do tabletów), to dodatkowe przygotowanie programu do działania w samochodzie wymaga minimum zaangażowania, a czasem jest tylko formalnością bez szczególnego przerabiania kodu.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także