Android dostanie prawdziwy multitasking. Będzie konkurencja dla iPada Pro?

Android dostanie prawdziwy multitasking. Będzie konkurencja dla iPada Pro?

Android dostanie prawdziwy multitasking. Będzie konkurencja dla iPada Pro?
12.11.2018 13:04, aktualizacja: 12.11.2018 13:38

Najwyższa pora – Android dostanie prawdziwą wielozadaniowość, czyli możliwość utrzymania więcej niż jednej aplikacji jako aktywnej. Funkcja ta jest już dostępna dla Androida P, a w Androidzie Q jej obsługa przez aplikacje i producentów smartfonów będzie obowiązkowa.

Możliwość wielozadaniowej pracy jest jednym z wyznaczników „poważnego” systemu operacyjnego i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Android zostanie zaliczony do tego grona. Producenci smartfonów od lat eksperymentowali z pływającymi okienkami i podzielonym ekranem, aż w końcu Android 7 Nugat, wydany w 2016 roku, wprowadził zunifikowaną możliwość prezentowania dwóch aplikacji na dwóch częściach ekranu oraz eksperymentalny tryb z okienkami. Android Oreo z 2017 dalej rozwinął możliwość pracy z kilkoma aplikacjami, wprowadzając także tryb picture-in-picture (doskonale znany użytkownikom Map Google i Netflixa). W tym wszystkim jest jednak jeden haczyk – choć widzimy dwie aplikacje, tylko jedna z nich nie jest w tych trybach wstrzymana.

W większości przypadków tego nie zauważymy, ale aplikacja, która aktualnie nie jest aktywna, tak naprawdę pracuje w tle. W zasadzie wszystko zależy tu od programistów i tego, jak ich aplikacje radzą sobie z pracą w tle. Znane są przypadki, gdy w takiej sytuacji odtwarzacze wstrzymują granie, a komunikatory nie otrzymują nowych wiadomości. Rekomendacje Google'a są dostępne, ale nie każdy zwraca na nie uwagę. Android Q, który zostanie zapewne zaprezentowany podczas konferencji Google I/O w 2019 roku, umożliwi wznowienie pracy wielu aplikacji jednocześnie. Użytkownik nie będzie musiał wchodzić w interakcję z aplikacją, by była ona aktywna. Co więcej, w ten sposób będą mogły pracować jednocześnie więcej niż dwie aplikacje.

schemat pracy z Multi-Resume / Google
schemat pracy z Multi-Resume / Google

Funkcja o nazwie Multi-Resume jest obecnie dostępna jako opcja do przetestowania w Androidzie 9 Pie. Autorzy aplikacji mogą pozwolić swoim produktom na pracę w ten sposób, a producent smartfona decyduje, czy ma to sens na jego urządzeniu. Służy do tego flaga w pliku Manifest:

<meta-data android:name="android.allow_multiple_resumed_activities" android:value="true">

Jeśli aplikacja z tą flagą zostanie uruchomiona na urządzeniu, które pozwala na Multi-Resume, w trybie podzielonego ekranu nigdy nie będzie traktowana jako wstrzymana. Od wydania Androida 10 (Q…?) obsługa tego sposobu pracy będzie obowiązkowa dla wszystkich. Warto dodać, że możliwość zachowania aktywności kilku aplikacji jednocześnie to poniekąd efekt uboczny wprowadzenia do Androida obsługi składanych smartfonów, jednak wąskie, wysokie ekrany i większe tablety także będą dzięki niej bardziej użyteczne. Dzięki takiej pracy tablety z Androidem będą mogły próbować konkurować z iPadami, gdzie możliwość pracy w kilku aplikacjach także jest stopniowo rozwijana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)