Android Instant Apps coraz popularniejsze. Jak z nich korzystać?

Android Instant Apps coraz popularniejsze. Jak z nich korzystać?
Oskar Ziomek

18.08.2017 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aplikacje stanowiące w Androidzie pomost pomiędzy mobilną wersją witryny internetowej, a instalowanym programem coraz szybciej zdobywają zainteresowanie użytkowników i twórców. Po raz pierwszy Instant Apps zostały zaprezentowane przez Google jeszcze podczas podczas konferencji I/O w 2016r. Od tamtego czasu wiele się zmieniło: pomimo burzliwych początków i zamkniętych testów, wszyscy producenci programów zostali ostatecznie zaproszeni do ich tworzenia, a dzisiaj Google chwali się, że Instant Apps są już dostępne dla 500 milionów urządzeń.

Co jednak najciekawsze, ich wykorzystanie wyraźnie przyczyniło się do dłuższego utrzymania uwagi użytkowników. Onefootball zauważa, że dzięki błyskawicznej wersji aplikacji, liczba jej aktywnych użytkowników wzrosła o 55%, NYTimes Crosswords odnotowuje dwukrotnie większą liczbę sesji na użytkownika, serwis Vimeo utrzymanie sesji na poziomie 130%, a w dodatku nie są to jedyne przykłady.

Nie ulega jednak wątpliwości, że kierunek rozwoju aplikacji wydaje się słuszny i jak widać Instant Apps mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania daną usługą, jako że mobilny dostęp staje się po prostu przyjemniejszy i szybszy.

Zasada działania

Instant Apps można nazwać pomostem pomiędzy mobilnymi aplikacjami a witrynami, ponieważ rzeczywiście są czymś tego rodzaju. Tak naprawdę mamy do czynienia z instalowaną w naszym smartfonie aplikacją, ale mocno okrojoną. Na tyle, że do działania niezbędny jest stały dostęp do Internetu i bieżące pobieranie zawartości.

Obraz

Można sprawę uprościć i stwierdzić, że instalowany moduł jest swego rodzaju szkieletem dla treści na bieżąco pobieranych z Sieci, z tego względu inna jest także struktura wewnętrzna względem typowej instalacji APK. Błyskawiczne aplikacje są w efekcie dużo lżejsze i działają szybciej od typowej witryny, oferując przy tym funkcjonalność i wygląd, którym bliżej jest do pełnej aplikacji.

Jak korzystać?

Błyskawiczne aplikacje są na ten moment dostępne dla użytkowników Androida w wersji 6.0 i nowszych. Choć domyślnie ich dostępność powinna być zapewniona, może się okazać, że trzeba ją będzie ręcznie włączyć w opcjach. W tym celu należy odwiedzić systemowe Ustawienia, a w nich te związane z Usługami Google. Znajdziemy tam pozycję Aplikacje błyskawiczne, po kliknięciu której wyświetlony zostanie ekran z suwakiem w nagłówku.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli jest włączony – błyskawiczne aplikacje są aktywne i poniżej możemy zobaczyć listę tych, z których mieliśmy już okazję korzystać. Jeśli natomiast suwak pozostaje w pozycji wyłączonej, należy go przestawić i dodatkowo zaakceptować warunki korzystania z usługi, o czym Google poinformuje nas w wyskakującym komunikacie.

Od tego momentu Instant Apps są aktywne i o ile nadarzy się okazja do ich wykorzystania, Android zaproponuje ich uruchomienie a nawet zrobi to automatycznie. Sytuacją taką może być na przykład kliknięcie w link, który prowadzi do filmu w Vimeo: zamiast przekierowywać użytkownika do mobilnej witryny, uruchomiona zostanie błyskawiczna aplikacja (o ile nie posiadamy zainstalowanej pełnej wersji programu):

Ekran uruchamiania błyskawicznej wersji Vimeo oraz szczegóły aplikacji w ustawieniach Instant Apps
Ekran uruchamiania błyskawicznej wersji Vimeo oraz szczegóły aplikacji w ustawieniach Instant Apps

Warto dodać, że obsługa błyskawicznych aplikacji ma zostać wkrótce rozszerzona tak, by do jej działania wystarczył Android w wersji 5.0. Kwestią czasu jest też ustabilizowanie sytuacji w mobilnej przeglądarce Google Chrome i asystencie Google, gdzie w wynikach wyszukiwania również będzie można liczyć na regularne propozycje uruchamiania ich w formie błyskawicznych aplikacji, o czym wspominaliśmy, kiedy na rynku pojawiały się pierwsze wykonane w ten sposób programy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)