Android KitKat coraz popularniejszy. Większość użytkowników używa starej wersji Jelly Bean

Android KitKat coraz popularniejszy. Większość użytkowników używa starej wersji Jelly Bean

Android KitKat coraz popularniejszy. Większość użytkowników używa starej wersji Jelly Bean
Redakcja
02.04.2014 20:45

Jak co miesiąc, Google i na początku kwietnia przygotowało szereg statystyk dotyczących systemu mobilnego Android. Choć pojawiły się one pierwszego kwietnia, nie znajdziemy w nich informacji żartobliwych, a po prostu suche fakty. Te wraz z konkretnymi liczbami pozwalają przyjrzeć się temu, jak wygląda popularność danych wersji Androida. Przypomnijmy, dane te są zbierane poprzez aplikację sklepu Google Play, w efekcie pod uwagę brane są „tylko” te urządzenia, które posiadają z całe asortymentu Google chociażby właśnie sklep. Jak wyglądają natomiast same wyniki?

350048683783579585

Najnowsza wersja, a więc Android 4.4 KitKat znajduje się na 5,3% urządzeń, co z jednej strony wydawać może się wartością niewielką, z drugiej jednak, w skali milionów sprzedawanych urządzeń oznacza naprawdę dużo. Za taki wynik odpowiada nie tylko seria Nexus, która przestał a być sprzętem jedynie dla deweloperów, ale również modele Google Play Edition czy np. Motorola Moto G, która ze względu na niską cenę podbiła niejeden rynek. Największą popularność ma nadal Jelly Bean, bo korzysta z niego 61,4% użytkowników. Trzeba jednak pamiętać o tym, że edycja ta w zasadzie jest rozbita na trzy podwersje. Gdy weźmiemy to pod uwagę sytuacja wygląda gorzej: 8,9% dla wersji 4.3, przeszło 18,1% dla całej gałęzi 4.2.x, oraz aż 34,4% dla Androida 4.1. Użytkownicy tej ostatniej grupy raczej nie mają co liczyć na aktualizacje. W samych sklepach znajdziemy natomiast całe mrowie urządzeń z najróżniejszych półek cenowych, które korzystają właśnie z którejś wersji Jelly Bean i raczej nigdy nie zostaną już zaktualizowane (mowa tu o średniej i niskiej półce cenowej).

Dalsza część statystyk to Ice Cream Sandwich, który ogółem ma 14,3% udziału na rynku, oraz wydawać by się mogło zapomniany, ale jednak ciągle bardzo popularny Gingerbread. Android w wersjach od 2.3.3 do 2.3.7 działa nadal na aż 17,8% urządzeń. Na szarym końcu znajduje się Froyo (1,1%), a także przeznaczony tylko dla tabletów Honeycomb (0,1%), które niebawem mogą w ogóle zniknąć z zestawienia. Statystyki nie wyglądają źle, sporo urządzeń jest aktualizowanych, choć niebawem można spodziewać się kolejnej aktualizacji Androida. Najprawdopodobniej będzie ona kontynuowała serię KitKat, jeśli jednak otworzy osobną gałąź jak miało to miejsce w Jelly Bean, za rok lub dwa będzie można mówić o tym samym, zmieniając jedynie nazwy kodowe.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)