Android L przyniesie elastyczny system kont użytkowników, tak na telefonach jak i na tabletach

Strona głównaAndroid L przyniesie elastyczny system kont użytkowników, tak na telefonach jak i na tabletach
09.08.2014 16:44

Pierwsze popularne telefony i tablety z Androidem byłyurządzeniami o niezbyt wyśrubowanych parametrach sprzętowych, zpowolnymi procesorami, niewielką ilością pamięci operacyjnej imasowej. Trudno więc było oczekiwać, by ich system operacyjnyzapewniał porządną obsługę izolowanych kont użytkowników.Dzisiaj na półkach supermarketów trafić można na wielordzeniowemonstra z ilością pamięci, jakiej nie powstydziłyby się laptopysprzed kilku lat. Urządzenia takie często używane są przez wieleosób w rodzinie na wiele różnych sposobów. Rodzic może czytaćnewsy i e-maile, by potem dać tablet czy telefon dziecku do grania.Obsługa wielu kont jest Androidowi więc potrzebna bardziej, niżkiedykolwiek wcześniej – i najwyraźniej pojawi się jużniebawem.

bDYhoWER

Na łamach wiki android-developer-preview pojawiła się kilka dnitemu propozycja dotycząca sposobu działania mechanizmu wielu kontużytkowników w Androidzie. Według jej autora, tablety i telefonypowinny oferować możliwość uruchamiania wielu kont z opcjąinstalowania aplikacji wyłącznie w ramach danego konta.

350111031894435273

Powinien też istnieć specjalny typ konta „dla dzieci”,którego uprawnienia mogłyby być ograniczane, np. poprzezzablokowanie dostępu do sklepu Google Play, czy zakładanie kontapocztowego. Konfigurując takie konto, opiekun mógłby też wybraćtyp i dopuszczalną kategorię wiekową aplikacji dostępnych doinstalacji z Play oraz zablokować dostęp do Google+ (przynajmniejdo osiągnięcia przez dziecko odpowiedniego wieku).

bDYhoWET

Propozycja jak propozycja – pomysłów na wiele kont wAndroidzie było już trochę. Odpowiedź zespołu deweloperskiegoGoogle'a była jednak bardzo ciekawa. Zespół programistów jużzaimplementował tę funkcjonalność – będzie ona częściąnastępnej publicznie wydanej kompilacji– czytamy na łamachwiki.

Następna publicznie dostępna kompilacjanie jest określeniem zbyt precyzyjnym, ale można się spodziewać,że chodzi o znanego już z wersji testowych Androida L. Można miećnadzieję, że tym razem mechanizm wielu kont użytkowników okażesię lepiej dopracowany, niż to, co pojawiło się w Androidzie 4.2dla tabletów i co raczej zniechęcało brakiem opcjikonfiguracyjnych i ślamazarnością działania.

Warto też uzmysłowić sobie, żeobsługa wielu kont na telefonach z Androidem będzie miałaznaczenie nie tylko dla rodziców małych dzieci. Coś takiego jestprzydatne dla każdego, kto korzysta z tego samego telefonu w życiuzawodowym i prywatnym, borykając się z całym wiążącym się ztym zamieszaniem i ryzykiem. Problem ten próbował już rozwiązaćSamsung ze swoim mechanizmem izolacji Knox, a także Citrix i VMwarez Receiverem i Horizonem, ale są to opcje raczej dla pracownikówwiększych firm, z własnymi działami IT i sformalizowanymipolitykami bezpieczeństwa. Integralny mechanizm wielu kont zzarządzaniem ich uprawnieniami pomógłby tymczasem każdemu.

Udostępnij:
bDYhoWFP