Android O już na Nexusach i Pixelach. To nie będzie nudny Nougat

Android O już na Nexusach i Pixelach. To nie będzie nudny Nougat

Android O już na Nexusach i Pixelach. To nie będzie nudny Nougat
21.03.2017 21:34, aktualizacja: 21.03.2017 21:44

Android O – 8.0 – we wczesnej wersji deweloperskiejudostępniony już został na google’owe urządzenia Nexus (5X, 6Pi Player) oraz Pixel. Mamy więc powtórkę z rozrywki z Androidem N(znanym później jako „Nougat”), który w taki sam sposóbdebiutował rok temu. Już po tym wczesnym wydaniu widać, że będzieto interesująca wersja, wprowadzająca liczne istotne noweinterfejsy dla programistów i funkcje dla użytkowników – więczapraszamy do podsumowania tych nowości. Aha, chyba jednak nie„Oreo” – zaprezentowany obrazek ze słynnymi ciastkami niewielema wspólnego.

Limity w tle

Urządzenia pracujące pod kontrolą Androida O mają zapewnićwyraźnie dłuższy czas pracy na baterii w porównaniu do wersjipoprzednich. To wszystko za sprawą narzucenia ograniczeńdziałającym w tle procesom i aplikacjom – ograniczeń, którezaczeły być już wprowadzane w Androidzie 6.0 Marshmallow. Terazjednak idzie to znacznie dalej. Aplikacje dla Androida O majądomyślnie narzucone limity wykorzystania usługdziałających w tle i limity odbioru powiadomieńsystemowych. Jak to przeżyją twórcy najbardziej energochłonnejaplikacji w historii ludzkości, tj. Facebook Messengera – tegojeszcze nie wiemy.

Kanały powiadomień

Powiadomienia rozsyłane przez aplikacje będą prezentowane wramach zunifikowanego systemukategorii – tak by każdy rodzaj powiadomienia mógł znaleźćsię w określonym kanale. Kanały te mają oczywiście konfigurowanyprzez użytkownika poziom ważności, możliwość wyciszania, a nowysposób ich prezentacji i grupowania pomoże ogarnąć zachowaniejednym spojrzeniem.

Obraz

Automatyczne wypełnianie

Koniec z samodzielnym wpisywaniem haseł – AutofillAPI pozwoli zadbać o menedżera haseł w Androidzie tak samo,jak robi się to dziś z klawiaturą. Po prostu wybierzemy dostawcęusługi zarządzania hasłami.

Elastyczny menedżer okien

Zarówno na telefonach jak i tabletach działać będzie trybobrazkaw obrazku (PIP), w pełni kontrolowany przez aplikację, do tegodojdzie też nowe okienko typu overlaydo powiadomień i obsługa trybu wieloekranowego.

Typograficzna swoboda

Aplikacje będą mogły wykorzystywać fonty na takiej samejzasadzie jak każdy inny zasób, deklarując je w layoutach XML, wrazz ich parametrami, takimi jak styl czy grubość.

Adaptacja ikon

Większą spójność interfejsu zapewni możliwość dostosowaniaformy ikony do wyznaczonego przez launcherkształtu – kwadratowy czy owalny, nie ma znaczenia, urządzeniedostarczając maskę dla ikony pozwoli wyrenderować je wszystkie wtaki sam sposób. Dotyczy to też animacji interakcji z ikonami jakrównież wykorzystaniu ich w innych elementach interfejsu, np.ustawieniach.

Aplikacje w pełnym gamucieTe nowe wyświetlacze potrafią przepięknie oddać głębię ikontrast, a co z aplikacjami, które miałyby to wykorzystać? Terazpo ustawieniu flagi w manifeście aplikacji będzie można ładowaćbitmapy z szerszym profilem barwnym.

Nawigacja po interfejsie za pomocą klawiatury

Aplikacje androidowe będą zachowywały się bardziejprzewidywalniena urządzeniach z klawiaturą… takich jak chromebooki zwbudowanym podsystemem Androida. Innymi słowy – kursory itabulator będą działać tak jak trzeba.

Ulepszenia widoku webowego

Widoki Webviews będą mogły domyślnie korzystać zwieloprocesowości, jak również weryfikować wyswietlane URL-epoprzez Google Safe Browsing.

Bluetooth audio wysokiej jakości

Fani bezprzewodowych słuchawek ucieszą się z obsługi kodekówLDAC Sony oraz aptX Qualcomma – jedno i drugie zapewniać maświetny dźwięk praktycznie bez zniekształceń.

AAudio API – Android idzie w stronę audiofilii

Nowy interfejs dźwięku został zaprojektowany dla tychaplikacji, które wymagają najwyższej wydajności i minimalnychopóźnień w przetwarzaniu audio. Nic tylko czekać, aż Androidazaczną używać w profesjonalnych syntetyzatorach…

Sieci kratowe Wi-Fi

Mechanizm Neighborhood Aware Networking pozwoli urządzeniom zewspierającymi go czipami radiowymi nawiązywać ze sobąbezpośrednią łączność po Wi-Fi bez punktów dostępowych.Fantastyczny sposób na lokalne komunikatory omijające wszelkącenzurę.

Telefon telefonowi równy

Dowolna aplikacja do połączeń telefoniczych będzie mogłazostać wbudowana w interfejs systemowy poprzez ConnectionService API, zyskując też możliwość współdziałania zinnymi aplikacjami audio, czy też kontrolowania przez zewnętrzneoprogramowanie, takie jak np. systemy multimedialne samochodów.

Java 8 oraz podkręcanie wydajności

Android 8.0 powinien wspierać nowości Javy 8, prawda? Dostajemywięc liczne nowe interfejsy tego języka, a samo środowiskouruchomieniowe znacznie przyspiesza. Podobno nawet dwukrotnie –oczywiście w wybranych benchmarkach.

Gesty na czytniku linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych znajdziemy dziś nawet w tanichsmartfonach. Nowy Android pozwoli wykorzystać je nie tylko douwierzytelniania się – aplikacje będą mogły odczytywać z nichruch, np. do precyzyjnego sterowania kursorem czy nawigowania pohistorii przeglądania.

Lista robi wrażenie, aż się chce kupić Nexusa 6P. MonopolAndroida na rynku mobilnym może tylko trwać, na dobre i na złe.Wbić się z nowymi systemami tu chyba już nie sposób, przewagaGoogle’a jest zbyt duża.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)