Android Q otrzyma własny odpowiednik 3D Touch z iPhone'a

Android Q otrzyma własny odpowiednik 3D Touch z iPhone'a
Piotr Urbaniak

08.04.2019 12:24

Kiedy we wrześniu 2015 r. wraz z iPhone'm 6s Apple zaprezentowało funkcję 3D Touch, ekrany czułe na siłę nacisku szybko stały się dobrem powszechnie pożądanym. Ale konkurencyjny Android przez lata oferował tylko protezę tego rozwiązania, ewentualnie producenci własnym sumptem wdrażali rozmaite klony. Dzięki nadchodzącemu Androidowi Q ma się to zmienić.

Z dokumentacji systemu wynika, że Google pracuje właśnie nad funkcją o wymownej nazwie Deep Press. Technicznie rzecz biorąc, chodzi o dokładnie to samo co w przypadku Apple 3D Touch, czyli wywoływanie menu kontekstowego przez zwiększoną siłę nacisku na wyświetlacz.

Począwszy od Oreo, Android już ma coś zbliżonego. Tyle że alternatywna akcja rozpoznawana jest przez czas przyłożenia palca, nie siłę, co wymaga od użytkownika zwiększonej cierpliwości.

Póki co próbowano na własną rękę

Oczywiście nowe rozwiązanie będzie najprawdopodobniej wymagać odpowiednio przystosowanych, nowych wyświetlaczy. Jednak wielu producentów smartfonów z systemem Android już w przeszłości eksperymentowało z wykrywaniem siły nacisku. Byli to m.in. Samsung i ZTE. (Choć na przykład w Galaxy S8 czujnik siły nacisku znajduje się wyłącznie na wysokości przycisku Home).

Nie wydaje się zatem, aby po wdrożeniu odpowiedniego rozwiązania programowego, miał wystąpić jakiś niespodziewany problem natury sprzętowej. A więcej szczegółów, również na temat innych funkcji Androida Q, poznamy zapewne podczas datowanej na maj konferencji Google I/O.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)