Android sprzed 5 lat wciąż jest popularniejszy od najnowszej wersji

Android sprzed 5 lat wciąż jest popularniejszy od najnowszej wersji

17.04.2018 14:52

Najnowszy Android 8.x Oreo zadebiutował w sierpniu zeszłego roku. Powoli zbliżamy się do premiery Androida P, który m.in. może wprowadzić rewolucję w obsłudze. Natomiast wciąż największą popularnością cieszy się wersja, która jest z nami już od 2016 roku.

Na oficjalnej stronie Google skierowanej dla programistów Androida pojawiły się nowe statystyki udziałów poszczególnych wersji Androida. Dane można uznać za kolejne potwierdzenie jednego z głównych zarzutów stawianych mobilnemu systemowi Google. Platforma wciąż ma bowiem problem z fragmentacją, a najnowsza wersja systemu trafia do użytkowników bardzo powoli.

Według danych z kwietnia, Android 8.x Oreo zdobył zaledwie 4,6% rynku, w tym 4,1% należy do wersji 8.0, a 0,5% do najnowszego wydania 8.1. Z kolei Jelly Bean, czyli wersja z 2012 roku, wypada tylko nieznacznie gorzej, mając 4,5%. Większe udziały ma już natomiast KitKat, który premiera miał 5 lat temu.[img=Przechwytywanie]Najpopularniejszy jest 7.x Nougat, który od 2016 roku osiągnął 30,8% rynku. Druga pozycja należy natomiast do Androida 6.0 Marshmallow (26%), trzeci pod względem udziałów jest Android 5.x Lollipop – system wydany w 2014 roku wciąż ma 22.9% rynku.

Statystyki obecnie nie wyglądają dobrze, ale Google wraz z wydaniem Androidem Oreo postanowiło rozwiązać problem z aktualizacji. Głównym narzędziem mającym przyspieszyć wdrażanie nowych wersji jest Project Treble. Urządzenia, które zadebiutowały z Androidem 8.0 lub nowszym wydaniem, wspierają już Project Treble. Przygotowaliśmy również listę smartfonów, które otrzymały to rozwiązanie wraz z aktualizacją do Oreo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (77)