Android wreszcie poinformuje o stanie naładowania urządzeń Bluetooth

Android wreszcie poinformuje o stanie naładowania urządzeń Bluetooth

31.07.2017 15:55

W Android Open Source Project (AOSP) już niebawem pojawi sięmożliwość informowania użytkownika o stanie naładowaniasparowanych ze smartfonem urządzeń łączyących się po Bluetooth.Dla użytkowników tworzonych przez społeczność ROM-ów, takichjak LineageOS, to nic nowego, ale tzw. czysty Android był do tejpory pozbawiony tej bardzo użytecznej funkcji.

Te niestandardowe rozwiązania były jednak w zakresie swoichmożliwości raczej ograniczona. To samo można powiedzieć oaplikacjach takich jak BatON,które wspierały jedynie niektóre urządzenia, działały też dośćzawodnie. Rozwiązanie wprowadzane do „czystego” Androida będzieznacznie lepsze. To implementacja standardu opracowanego przezBluetooth Special Interest Group – nowej usługi o nazwie BAS(Battery Service).

Google wprowadzado AOSP zgodne z BAS interfejsy pozwalające na zdalne odpytanieurządzenia o jego poziom naładowania. Nowa metoda getBatteryLevel()zwróci wartość między 0 a 100 (procentowy odpowiednik stanunaładowania) lub -1, jeśli urządzenie jest niedostępne lubBluetooth wyłączony. Dodatkowo przygotowana przez Googleimplementacja pozwala na obsługęzdarzeń, takich jak zmiana stanu naładowania baterii. Dziękitemu łatwo zrobić wskaźnik czy widżet informujący o stanienaładowania urządzenia

Póki co przygotowane rozwiązanie obsługuje tylko urządzeniawykorzystujące Bluetooth 4.0, oraz nie do końca standardowy sprzętApple’a. W przyszłości powinno ono objąć także urządzeniakorzystające z BluetoothLow Energy, a więc te wszystkie czujniki fitness czylokalizatory kluczy.

Prawdopodobnie obsługi stanu naładowania urządzeń łączonychprzez Bluetootha nie znajdziemy jeszcze w Androidzie O 8.0 – jegotrzecie wydanie deweloperskie miało zawierać wszystkie nowe funkcjeprzygotowywane dla systemu. Debiutu tej przydanej funkcji prędzejwięc należałoby się spodziewać w Androidzie 8.1,ewentualnie backportowania jej do wcześniejszych wersji systemuprzez Android Support Library.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)