Aplikacja mObywatel ważna jak dowód osobisty. Możliwa zmiana w 2023 roku

Aplikacja mObywatel ważna jak dowód osobisty. Możliwa zmiana w 2023 roku

Symbol biometrii na dowodzie osobistym
Symbol biometrii na dowodzie osobistym
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Oskar Ziomek
02.01.2023 13:52, aktualizacja: 02.01.2023 16:03

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który zakłada między innymi zrównanie pod względem prawnym elektronicznego dowodu z fizycznym dokumentem trafił na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów - czytamy w komunikacie PAP. Kiedy ustawa wejdzie w życie, dowód w smartfonie będzie równoważny z plastikową wersją, a jest na to szansa jeszcze w tym roku.

Z komunikatu PAP wynika, że w 2023 roku elektroniczny dowód osobisty w aplikacji mObywatel stanie się równoprawny z plastikowym, fizycznym odpowiednikiem. "Liczę na to, że projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który przewiduje m.in. zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, niedługo trafi do Sejmu" - powiedział w rozmowie z PAP Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Co ciekawe, Cieszyński zapytany o możliwość wykorzystania aplikacji mObywatel nawet na potrzeby przekraczania granic, nie zaprzeczył takiej możliwości, ale przyznał, że wymagałoby to współpracy z partnerami zagranicznymi i wykładniczo podniosło złożoność. Temat jest więc odłożony na odległą przyszłość, ale nie został jednoznacznie skreślony.

Warto zwrócić uwagę, że zmiana dotycząca posługiwania się elektroniczną wersją dowodu osobistego to tylko jeden z przykładów związanych z omawianą ustawą. Zakłada ona również "swobodne tworzenie nowych usług", a tu chodzi m.in. o automatyczne wczytywanie części danych obywateli po podaniu PESEL-u, na przykład w momencie wypełniania wniosku o dodatek węglowy. Zakłada się, że dane, które urząd posiada już o danej osobie, będą automatycznie uzupełniane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aplikacja mObywatel - na co pozwoli w przyszłości?

Aplikacja mObywatel już teraz pozwala łatwiej załatwiać niektóre sprawy. Poza wglądem w dane z dowodu osobistego, możliwe jest tu m.in. realizowanie recept bez podawania PESEL-u, sprawdzenie punktów karnych w przypadku kierowców czy posługiwanie się mLegitymacją szkolną lub studencką.

W przyszłości aplikacja ma pozwalać na jeszcze więcej. Jak zwraca uwagę PAP, niedługo do mObywatela w smartfonach trafią także powiadomienia o zwrocie podatku, przyznaniu dofinansowania z gminy czy wydaniu decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Aplikacja będzie także informować o zbliżających się terminach ważności dokumentów danej osoby. Na potrzeby wyrobienia nowego dowodu osobistego, trzeba się jednak będzie posłużyć plastikowym dokumentem, a nie tylko aplikacją.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)