Aplikacje oferowały szybkie pożyczki – nabrało się ponad 40 tys. osób

Dziewięć fałszywych aplikacji oferowało szybki zastrzyk gotówki. (depositphotos)
Dziewięć fałszywych aplikacji oferowało szybki zastrzyk gotówki. (depositphotos)

23.11.2018 16:11, aktual.: 23.11.2018 17:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystając ze Sklepu Play należy być czujnym podczas pobierania mało popularnych aplikacji. Zwłaszcza jeśli oferują one dość nietypową funkcjonalność. Ostrożność należy zachować nawet jeśli ocena i komentarze opisują ją w samych superlatywach. Przekonali się o tym użytkownicy, którzy ściągnęli programy oferujące szybkie pożyczki.

ESET informuje o odkrytych dziewięciu aplikacjach, które obiecywały szybki i łatwy zastrzyk gotówki. Można je było pobrać z oficjalnego sklepu z oprogramowaniem na Androida. Wszystkie pochodziły od tego samego wydawcy i ich nazwa sugerowała możliwość pożyczenia pieniędzy.

Dziewięć fałszywych aplikacji oferujących szybkie pożyczki. (źródło: Twitter)
Dziewięć fałszywych aplikacji oferujących szybkie pożyczki. (źródło: Twitter)

Schemat działania we wszystkich przypadkach był podobny. Natomiast celem było zdobycie prywatnych danych od nieświadomych osób. Po pobraniu jednej z dziewięciu aplikacji, użytkownik proszony był o zarejestrowanie się – musiał podać imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Następnie, aby otrzymać pożyczkę, musiał wybrać kwotę i okres spłaty. Na zakończenie pojawiał się komunikat o procesie rozpatrywania zgłoszenia, który mógł zostać przyspieszony po poleceniu feralnej aplikacji na WhatsAppie i ocenieniu jej na 5 gwiazdek w Sklepie Play.

Jak już z pewnością się domyśliliście, nie pojawił się żaden zastrzyk gotówki. Poszkodowani udostępnili wyłącznie prywatne dane, które teraz mogą zostać sprzedane. Opisywane oprogramowanie zostało zainstalowane ponad 40 tys. razy przez okres 3 tygodni. Tak, przez prawie miesiąc było ono cały czas dostępne w oficjalnym sklepie. Co więcej, wysokie oceny mogły sugerować, że faktycznie wszystko jest legalne.

Niestety, usunięcie opisywanych dziewięciu aplikacji, nie rozwiązuje w pełni problemu. Wystarczy bowiem wpisać pożyczka w wyszukiwarce Sklepu Play, aby otrzymać długą listę podobnych programów. Niewykluczone, że wśród nich może znaleźć się złośliwe oprogramowanie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także