Apple, Google, Microsoft - tydzień w wielkich firmach

Apple, Google, Microsoft - tydzień w wielkich firmach

21.08.2010 15:03

W minionym tygodniu byliśmy świadkami kolejnych wypowiedzi na temat neutralności Internetu według firmy Google. Microsoft obchodził rocznicę wprowadzenia Internet Explorera, zaś Apple przygotowuje się do kolejnej aktualizacji Snow Leoparda.

Zbliża się aktualizacja systemu Mac OS X do wersji 10.6.5. Pierwszy build zawierający poprawki został rozesłany do deweloperów. Apple wprowadzi poprawki w takich programach jak kalendarz iCal, klient poczty Mail czy odtwarzacz filmów QuickTime. Ważną informacją było też wydanie uaktualnienia grafiki dla Snow Leoparda. Firma Valve, twórca platformy Steam, już stwierdziła, że udostępnione zmiany poprawiają jakość grafiki w niektórych przypadkach nawet o 120%. Dowiedzieliśmy się również kolejnych szczegółów na temat zbliżającego się pakietu Office 2011 dla Maków. Tym razem była mowa o edytowaniu zdjęć i miniwykresach Sparklines.

Na temat proponowanych zmian w amerykańskim prawie dotyczących Internetu wypowiedzieli się Demokraci i RIAA. Niektórzy z czytelników naszego vortalu pytali przy okazji, dlaczego poruszamy taki temat. Wydaje nam się, że zmiany w prawie dotyczące neutralności Sieci zaproponowane przez firmy Google i Verizon mają spore znaczenie nie tylko dla USA. Warto więc śledzić, co dzieje się w tej sprawie, zwłaszcza, że jest ona dość kontrowersyjna. Google i Verizon oskarżani są przez jednych o chęć wprowadzenia dominacji w Internecie, inni zaś - jak RIAA - widzą w zmianach możliwość skutecznej walki z piractwem. Ciekawym tematem są też zmiany w Street View wprowadzone dla Niemców. Mogą oni zasłaniać zdjęcia swoich posesji. Takiej możliwości nie udostępniono jednak internautom z innych państw. Dlaczego? Google nie odpowiada. Firma przygotowuje się również do wprowadzenia e-sklepu Chrome Web Store. Do Sieci przeciekły już zdjęcia usługi, a Google uruchomił możliwość dodawania aplikacji przez deweloperów. Wkrótce premiera.

Na początku tygodnia Microsoft obchodził 15-lecie Internet Explorera. Przeglądarka ma za sobą burzliwe dzieje, o czym w skrócie przypomnieliśmy. Microsoft może też cieszyć się z kolejnego sukcesu, jakim jest wyprzedzenia w statystykach wyszukiwarki Yahoo! przez Binga. Daje to narzędziu firmy z Redmond drugie miejsce w Stanach Zjednoczonych. Warto wspomnieć o dwóch aktualizacjach - drugiej becie nowego Windows Live Essentials i odświeżonej becie Windows Home Server „Vail”. Okazuje się też, że wykryto nową lukę w Windowsie, a co więcej, może ona zagrażać ponad 40 aplikacjom przeznaczonym dla tego systemu. Jako ciekawostkę, acz przydatną, trzeba natomiast potraktować matematyczny dodatek dla Worda i OneNote’a. Dodatek umożliwia tworzenie wykresów 2D i 3D, wykonywanie obliczeń numerycznych, rozwiązywanie równań i nierówności oraz uproszczonych wyrażeń algebraicznych. Narzędzie w sam raz na rozpoczynający się niedługo rok szkolny.

Ostatnie dwie wiadomości to ciekawostki. Współzałożyciel The Pirate Bay twierdzi, że serwis może niedługo upaść. Problemem podobno jest brak aktualizacji popularnej wśród użytkowników sieci BitTorrent witryny. Czyżby Piracka Zatoka miałaby być zatopiona przez własnych administratorów? Druga informacja to plany firmy Dialog, która wzorem Google’a chce wprowadzić szybki Internet w Polsce. Kika tysięcy mieszkań od września będzie mogło korzystać z Sieci o prędkości 1Gb/s. Dialog zastanawia się, co internauci zrobią z tak szybkimi łączami. Nie ma się jednak czego obawiać, jak mówi przysłowie - Polak potrafi...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)