Apple M1 jest źle zaprojektowany. Podatności "M1RACLES" nie da się usunąć łatką

Apple M1 jest źle zaprojektowany. Podatności "M1RACLES" nie da się usunąć łatką

Badacz znalazł błąd "konstrukcyjny" w układzie Apple M1
Badacz znalazł błąd "konstrukcyjny" w układzie Apple M1
Źródło zdjęć: © GETTY | Bloomberg
Oskar Ziomek
27.05.2021 22:03

Układ Apple M1 montowany m.in. w iMacach, iPadach Pro i MacBookach jest wadliwy, a wykrytej podatności CVE-2021-30747 (nazwanej też "M1RACLES") nie uda się usunąć aktualizacją oprogramowania. W praktyce zatem wszyscy użytkownicy wydanych dotąd na rynek sprzętów z M1 są "zagrożeni".

Problem wydaje się pozornie poważny, ale jak twierdzi jego odkrywca, który opisał sprawę na osobnej stronie, w praktyce może nie być chętnie wykorzystywany przez cyberprzestępców. Istotą "luki" jest możliwość niekontrolowanej wymiany informacji pomiędzy aplikacjami, które działają w systemie w tym samym czasie.

Nie jest do tego konieczne używanie plików i typowych funkcji systemu operacyjnego, przez co całość jest nieco nieprzewidywalna - nad taką wymianą danych nie da się zapanować. Jak tłumaczy odkrywca wady projektowej w Apple M1, wymiana danych jest możliwa dzięki specyficznemu oprogramowaniu rejestrów. Dwa uruchomione procesy mogą w praktyce utworzyć między sobą kanał do przesyłu bitów i wykorzystywać go niemal bez ograniczeń. Skuteczność udało się przedstawić na poniższym filmie:

Co jednak ciekawe, zdaniem odkrywcy problemu, w praktyce nie jest on dużym zagrożeniem bezpieczeństwa. W jego ocenie taka wymiana danych mogłaby zostać najprędzej wykorzystana przez dwie aplikacje reklamowe (a tu mowa o stosunkowo niskiej szkodliwości dla użytkownika) lub dwie inne szkodliwe aplikacje (a tutaj można by się spodziewać, że i tak w jakiś sposób zaplanowano już ich komunikację).

Nie zmienia to jednak faktu, że problem istnieje, a ponadto nie da się go rozwiązać aktualizacją oprogramowania - konieczne jest przeprojektowanie czipu na poziomie sprzętowym. Można więc zakładać, że kolejne generacje autorskich układów Apple'a będą już opisywanej wady pozbawione. Co istotne, producent jest już świadomy problemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)