Apple patentuje bezprzewodowe ładowanie smartfonu po Wi-Fi

Apple patentuje bezprzewodowe ładowanie smartfonu po Wi-Fi

Apple patentuje bezprzewodowe ładowanie smartfonu po Wi-Fi
28.04.2017 14:16, aktualizacja: 28.04.2017 14:48

Bezprzewodowe ładowanie smartfonów to nic nowego – już w 2012roku można było kupić Lumię 820, wykorzystującą popularnystandard ładowania indukcyjnego Qi. A jednak jakoś nie odniosło tospektakularnego sukcesu, do dziś podstawą ładowania jest kabelek.Apple wydaje się być wreszcie gotowe to zmienić. Ujawniony wczorajwniosek patentowy firmy z Cupertino dotyczy bardzo interesującejmetody zdalnego ładowania urządzeń elektronicznych zwykorzystaniem częstotliwości radiowych normalnie zarezerwowanychdo transmisji danych. Innymi słowy, chodzi o to, by iPhone’a możnabyło naładować za pomocą… routera Wi-Fi.

Wynalazek jest nietrywialny – inżynierowie Apple utrzymują, żesą w stanie efektywnie przekazywać energię w popularnych pasmachkomunikacyjnych, w tym wykorzystywanych przez sieci komórkowe (od700 do 2700 MHz) oraz Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz). Skorzystać możnanawet z tego superszybkiego krótkozasięgowego pasma 60 GHz,wykorzystywanego przez standard 802.11ad (WiGig).

Widok anteny mikropaskowej w rzucie perspektywicznym
Widok anteny mikropaskowej w rzucie perspektywicznym

System ładowania składa się z nadajnika i odbiornika, a każdyz nich zawiera jedną lub więcej dipolowych antenmikropaskowych pracujących w dwóch częstotliwościach, zosadzonymi w środku elementami rezonującymi. Ten system antenmiałby być wykorzystywany zarówno do komunikacji jak i ładowania.

Antena mikropaskowa z dwoma portami
Antena mikropaskowa z dwoma portami

Elektronika sterująca układu pozwala zmieniać fazę i amplitudęprzesyłanych sygnałów, przez co możliwe jest formowanie wiązki,tak samo jak w nowoczesnych routerach 802.11ac. Z wniosku patentowegomożna się dowiedzieć, że pozwala to na zwiększenie zasięguładowania bezprzewodowego, dziś w praktyce ograniczonego docentymetrów.

Zanim skomentujecie – tak, znamy prawo odwrotności kwadratu odległości i wiemy jaka jest moc normalnego routera. Nie wiemy, jak Apple chce obejść realia fizyki oraz regulacje prawne dotyczące mocy sygnałów radiowych.

Z publicznie udostępnionym wnioskiem patentowym możecie zapoznaćsię tutaj.Na razie nie sposób powiedzieć, na jakim etapie zaawansowania sąprace i czy Apple zdąży ten nowy mechanizm ładowaniabezprzewodowego wprowadzić w iPhonie 8, ale nie jest to wykluczone. Redaktorzy Apple Insider zauważają, że na ujawnionych ostatnio schematach tego smartfonu znalazło się z tyłu miejsce na taki właśnie układ mikropaskowych anten.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)