Apple uniknął zapłaty 13 mld euro podatków. Trybunał UE uniewinnił giganta

Apple uniknął zapłaty 13 mld euro podatków. Trybunał UE uniewinnił giganta

Tim Cook, CEO Apple, fot. Brooks Kraft LLC/Corbis via Getty Images
Tim Cook, CEO Apple, fot. Brooks Kraft LLC/Corbis via Getty Images
15.07.2020 16:52, aktualizacja: 16.07.2020 18:05

Firma Apple może odetchnąć z ulgą. Komisja Europejska w roku 2016 zażądała od giganta, aby zapłacił zaległe 13 miliardów euro podatków, jakich uniknął przez preferencyjny układ z irlandzkim rządem. Teraz Trybunał Unii Europejskiej rozstrzygnął sprawę na korzyść potentata z Cupertino. Nie będzie musiał zapłacić ani centa.

Apple miał zapłacić miliardy podatków. Światowy potentat uniknął wyroku

W roku 2016 Komisarz Unii Europejskiej ds. Konkurencji Margrethe Vestager ustaliła, że firma Apple otrzymała nielegalne ulgi podatkowe od Irlandii. Przyczyniły się one do tego, że amerykańska firma płaciła znacznie niższe podatki niż inne firmy.

Jednakże zarówno Apple, jak i irlandzki rząd stanowczo zaprzeczyły takiemu stanowi rzeczy. Ich stanowisko podparł teraz Trybunał Unii Europejskiej, który orzekł, że Komisja Unii Europejskiej nie zademonstrowała w adekwatny sposób, że nastąpiło nadużycie prawa ze strony irlandzkiego rządu.

Ministerstwo Finansów Irlandii w oświadczeniu podało informację, że ze strony państwa irlandzkiego sytuacja była jasna od samego początku. Ministerstwo dodało, że "nigdy nie udzieliło żadnego preferencyjnego podatku dla Apple, a firma została opodatkowana w sposób prawidłowy".

Optymalizacja opodatkowania, jaka nastąpiła ze strony Apple, znajduje się w szarej strefie i jest mocno krytykowana. Sama firma nie widzi w tym nic złego, że swoje podatki płaci w Irlandii, skoro jest to zgodnie z literą prawa.

Komisja Unii Europejskiej teraz ma dwa miesiące i dziesięc dni na wystosowanie odwołania, a następnie sprawa powędruje do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, którego werdykt ostatecznie zamknie sprawę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (70)