Apple Watch przypomni nam o oddychaniu i przyniesie cyferblaty aktywności #WWDC16

Apple Watch przypomni nam o oddychaniu i przyniesie cyferblaty aktywności #WWDC16

Apple Watch przypomni nam o oddychaniu i przyniesie cyferblaty aktywności  #WWDC16
13.06.2016 19:30, aktualizacja: 13.06.2016 19:50

Nie od techniki Tim Cook zaczął tegoroczne WWDC, lecz odstrzelaniny w Orlando, mówiąc o „niepojętym akcie terroryzmu inienawiści” i podkreślając, że Apple stoi po stronieróżnorodności, która czyni nas silniejszą i wszystko popychanaprzód. Ta polityczna deklaracja spotkała się oczywiście zaplauzem – ale tu wszystko spotyka się z aplauzem, cokolwiek bynie powiedziano. Taka magia miejsca.

App Store zaczął 8 lat temu, mając 500 aplikacji. Dziś ma ich2 miliony. Liczba pobrań – 130 mld razy. I podobno jest tonajlepszy biznes dla deweloperów, którzy do tej pory zarobili natym wszystkim 50 mld dolarów, ponieważ sukces deweloperów oznaczanajlepsze aplikacje.

Obraz

W takim tonie, przypominającym nieco Steve’a Ballmera zawołanie„Developers, developers, developers” przedstawił Tim Cookprodukty Apple’a, a mówił tak, jakby nie słyszał co mówi.Cztery platformy Apple’a – a każda jego zdaniem definiuje swojąkategorię i zmienia świat. Naprawdę: Apple właśnie zrównało wznaczeniu Maka (najbardziej innowacyjny komputer osobisty świata),iPhone’a (który zmienił telefony na zawsze i stanowi wzorzec dlawszystkich), iPad (który zmienił szklaną płytę we wszystko, cochcesz) oraz watchOS i i tvOS.

Obraz

Zaczynamy od watchOS-a. Obiecano zwiększenie wydajności iresponsywności całego systemu – „aplikacje mają reagowaćnatychmiastowo”, tak byś nie musiał czekać. Ulubione aplikacjezostaną zachowane w pamięci, będą mogły też aktualizować sięw tle. I faktycznie, pokazano demonstrację watchOS-a 3, którycóż... wygląda na to, że uruchamia się szybciej, choć chyba nietak natychmiastowo, jak to powiedziano.

Obraz

Pojawił się także dock (wreszcie?), w którym można umieszczaćulubione aplikacje, i który ma sprawić, że Apple Watch będziebardziej zrozumiały dla użytkowników (Maków oczywiście).Dostajemy też Centrum Sterowania (przeciągniecie palcem od dołu dogóry) i łatwiejszą metodę odpowiadania na wiadomości,bezpośrednio w aplikacjach.

Obraz

Zapowiedziano też mechanizm Scribble, pozwalający rysowaćlitery by wpisać wiadomości, nowy system cyferblatów, łatwych dozmiany i całkiem widowiskowy, z bogatą biblioteką grafik –Myszka Minnie też tam jest. Zmieniać je możemy przeciągnięciempalcem, jak już myszka się znudzi. Najistotniejsza jest chybajednak nowa kategoria cyferblatów do śledzenia aktywności.

Obraz
Obraz

watchOS 3 dostaje dwie nowe aplikacje systemowe – Reminders(przypomnienia?) oraz Find My Friends (znajdź moich przyjaciół).Zastosowanie pierwszej jest chyba oczywiste, to zwykłe listy zadań.Znajdywanie przyjaciół sprawić ma, że w tle będziemy zawszeotrzymywać aktualizacje położenia przyjaciół i rodziny (którzynieopatrznie założyli Apple Watcha). Warto wspomnieć też owbudowanym mechanizmie alarmowym. Sygnał SOS można wysłać zaprzedłużonym naciśnięciem przycisku, automatycznie wykona onpołączenie na numer alarmowy z telefonu, lub z samego zegarka,jeśli masz dostęp do WiFi. Jak nie masz, to nie wykona. Przy okazjiwraz z alarmem zostanie wysłany identyfikator informacji medycznych(MedicalID).

Obraz

Jedność w różnorodności to jedno, ale rywalizacja nikomuprzecież nie zaszkodziła. watchOS ma teraz pozwolić naanalizowanie aktywności użytkowników i porównywanie ich ze sobą,tak że łatwo będziemy mogli sprawdzić, kto dziś więcej wykonałkroków czy innych mierzonych przez zegarek czynności. W ramach tegowspółdzielenia aktywności można bezpośrednio porozumiewać sięz ludźmi z listy porównawczych kontaktów, by ich (przyjaźnie!)zachęcić do zrobienia jeszcze jednego kroku.

Obraz

watchOS jest teraz tak wrażliwy, że nawet właściwie odezwiesię do niepełnosprawnych na wózkach – oni dostają własnealgorytmy fitness, zegarek nie będzie też im kazał wstawać, leczprzejechać się, pojawią się też specjalne pierścienieaktywności dla nich i zestawy ćwiczeń. To brzmi nieźle, alenastępna możliwość dosłownie zapiera dech w piersiach. Otóżdzięki zegarkowi Apple będziecie pamiętali o oddychaniu. Nie bylejakim oddychaniu jednak, lecz oświeconym, jogicznym. Pięknewizualizacje interfejsu oddychania poprowadzą was ku polepszeniuzdrowia, a haptyczne sprzężenie zwrotne powie, kiedynaoddychaliście się już dość.

Obraz

Na koniec przypomniano o najważniejszych zmianach dladeweloperów: działanie aplikacji w tle, aktualizacje w tle, szybszeuruchamianie, dostęp w czasie rzeczywistym do danych sensorycznych,sprzężenie z interfejsem usługi Apple Pay, oraz garść nowychinterfejsów do grafiki, gier, wideo i zdarzeń dotykowych.

To wszystko już jesienią – i ma sprawić, że stary AppleWatch będzie jak zupełnie nowy (smart)zegarek.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)