Apple wprowadza rozszerzenia do Final Cut Pro X – programu dla profesjonalnych filmowców

Apple wprowadza rozszerzenia do Final Cut Pro X – programu dla profesjonalnych filmowców

Final Cut Pro X z obsługą wtyczek / Apple
Final Cut Pro X z obsługą wtyczek / Apple
15.11.2018 23:02

Firma Apple wydała właśnie nową wersję profesjonalnego programu do nieliniowego montażu zdjęć Final Cut Pro X. W wersji 10.4.4 znalazła się obsługa rozszerzeń w obszarze roboczym i kilka innych nowości, o które prosili użytkownicy.

Dzięki obsłudze rozszerzeń w interfejsie edycji filmu w Final Cut Pro X można skorzystać z aplikacji i usług, przygotowanych przez firmy trzecie. Na razie dostępne są trzy – Frame.io do recenzowania materiału, Shutterstock z materiałami stockowymi i CatDV do zarządzania multimediami. Z czasem powinny pojawiać się kolejne. Rozszerzenia mają interfejs dopasowany do wyglądu Final Cuta Pro X i bardzo dobrze się z nim integrują, mamy więc możliwość przeciągania mediów do biblioteki programu, synchronizować postęp odtwarzania między programem i rozszerzeniem, dodawać znaczniki i tak dalej. Rozszerzenia można pobrać w Mac App Store, co ma zapewnić bezpieczeństwo.

Final Cut Pro X z rozszerzeniem Shutterstock
Final Cut Pro X z rozszerzeniem Shutterstock
Final Cut Pro X z rozszerzeniem CatDV
Final Cut Pro X z rozszerzeniem CatDV

W nowej wersji Final Cuta znalazła się także możliwość masowego eksportu filmów, dzięki której można jednym kliknięciem przygotować gotowe do publikacji pliki wideo, także na podstawie kilku różnych projektów. Nowe okno porównywania przyda się przy dopasowywaniu kolorów – pozwala łatwo porównać wzór z efektem na filmie, widocznym na osi czasu. Przy pracy z klipami archiwalnymi lub kręconymi przy słabym oświetleniu można skorzystać ze świetnego odszumiania.

Warto zwrócić też uwagę na pływające okienko timecode. Powstało z myślą o pracy w zespole. W okienku zobaczymy oznaczane róznymi kolorami nazwy klipów, role, znaczniki czasu projektu i klipu źródłowego. Te informacje pomogą zorientować się w strukturze projektu.

Final Cut Pro X timecode
Final Cut Pro X timecode

Programowi Final Cut Pro X 10.4.4 towarzyszy nowy moduł Motion 5.4.2, przeznaczony do tworzenia animacji i napisów. Został wyposażony w zaawansowane narzędzia do sterowania kolorem: koła barw, krzywe kolorów, krzywe barwy i nasycenia i własne LUT-y. To te same narzędzia, które znajdziemy w Final Cut Pro X. Na liście filtrów zaś znalazł się efekt komiksu, który zamienia dowolny obraz lub film w kolorowe lub czarno-białe ilustracje. Compressor 4.4.2, przeznaczony do kodowania filmów, został przeniesiony na nowy, 64-bitowy silnik, który wykorzysta całą dostępną pamięć każdego Maca. Kodeki 32-bitowy wciąż są obsługiwane.

Nowy Final Cut Pro X jest już dostępny w App Store, gdzie kosztuje 1399 zł. Można go kupić także ze zniżką edukacyjną.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)