Apple zaprezentowało OS X 10.9 Mavericks

Apple zaprezentowało OS X 10.9 Mavericks

Marcin Paterek
10.06.2013 22:44

Zapowiedź nowej wersji systemu OS X Apple rozpoczęło od suchych faktów — z Maków korzysta już 72 mln osób, z których 35 proc. przesiadło się na zaprezentowaną rok temu wersję Mountain Lion. To już jednak historia, bo wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja systemu, 10.9 Mavericks. Działające pod jej kontrolą komputery wzbogacą się o ponad 200 nowych funkcji.

Obraz

Użytkownicy OS X 10.9 zauważą przede wszystkim lepszą energooszczędność — Apple chwali się, że udało mu się zauważalnie zmniejszyć zapotrzebowanie na moc procesora i pamięci, przez co komputer oprócz dłuższej pracy na baterii ma zaoferować także szybszą reakcję na działanie użytkownika. Będzie to możliwe m.in. dzięki funkcji AppNap, której zdaniem będzie usypianie i wznawianie „w locie” aplikacji i procesów działających w tle. Koncern zachwala także ulepszoną wyszukiwarkę i opcję tagowania dokumentów, która pozwoli szybciej znajdować niezbędne pliki. Miłym gestem jest także zintegrowanie z Apple TV, które poprzez AirPlay będzie mogło działać jako dodatkowy wyświetlacz.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowa wersja systemu wprowadzi szereg zmian do znanych programów. Przeglądarka Safari 7 zyska nie tylko odświeżony pasek zakładek, ale będzie także działać szybciej od poprzedniczki, jednocześnie potrzebując mniej energii niż Chrome czy Firefox. Kalendarz z kolei doczeka się „płaskiego” interfejsu, który pozwoli śledzić wydarzenia czy warunki pogodowe. Ponadto będzie on zintegrowany z przebudowanymi mapami, które zostaną wzbogacone bardziej szczegółową siatkę ulic, ujęcia z lotu ptaka i rozbudowaną bazę punktów POI. Co ciekawe, wyznaczoną na Makach trasę (włącznie z funkcją „krok po kroku”) będzie można jednym kliknięciem przesłać do urządzeń z iOS. Apple zapowiada także udostępnienie API, które będzie konkurować z rozwiązaniem Google.Wielu poprawek doczeka się centrum powiadomień. Na informacje wyświetlane przez pocztę, FaceTime lub inne programy użytkownik będzie mógł od razu odpowiedzieć bez konieczności przechodzenia do konkretnej aplikacji. OS X 10.9 pozwoli wyświetlać powiadomienia na ekranie blokowania, a dość interesująco zapowiada się też funkcja przesyłania informacji z iOS na wyświetlacz Maka.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Apple wspomniało o jeszcze dwóch nowościach zawartych w OS X 10.9. Pierwszą z nich jest iCloud Keychains, czyli działająca w chmurze usługa, która pozwoli użytkownikom zarządzać zapisanymi hasłami, numerami kart kredytowych i innymi „wrażliwymi” danymi. Druga nowalijka to znany z iOS czytnik iBooks, dający użytkownikom systemu dostęp do sklepu z 1,8 mln książek. Aplikacja będzie się synchronizować z urządzeniami przenośnymi, by wznawiać czytanie dokładnie na tej stronie, na której uprzednio skończyliśmy.OS X 10.9 Maverics w wersji deweloperskiej od dziś jest udostępniany wybranym osobom. Pozostali użytkownicy będą mogli zaktualizować system jesienią tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)