Architektura Hopper od Nvidii. Będzie to prądożerny monolit

Architektura Hopper od Nvidii. Będzie to prądożerny monolit

Rdzeń GA100 wraz z pamięcią HBM.
Rdzeń GA100 wraz z pamięcią HBM.
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Nvidia
Przemysław Juraszek
30.01.2022 15:52

W dobie kryzysu półprzewodnikowego gracze nie mogą dostać w sugerowanych cenach układów Ampere, a z końcem tego roku być może zobaczymy układy wykonane w architekturze Lovelace. Nvidia pracuje także nad nowością dla sektora profesjonalnego.

Architektura Hopper w oparciu o informacje od paru znanych użytkowników Twittera znanych ze sprawdzonych przecieków dalej będzie wykorzystywała monolityczne rdzenie. Z drugiej strony AMD zamierza już stosować chiplety w serii 7000, czyli opartej na architekturze RDNA 3, która będzie rywalizować z Lovelace.

Tymczasem użytkownicy Twittera o nicku kopite7kimi oraz greymon55 twierdzą, ze rdzeń GH100 będzie monolitem większym od aktualnego GA100, którego powierzenia to 826 mm². Pojawia się wartość nawet ponad 1000 mm², ale odnosi się ona do całości obejmującej tzw. interposer, na którym będzie osadzony rdzeń GPU oraz pamięci typu HBM.

Ponadto kopite7kimi twierdzi, że nowość będzie bardzo prądożerna, ponieważ TDP układu może przekraczać nawet 1000 W. Będzie się to wiązało z koniecznością zastosowania bardzo wydajnego najprawdopodobniej wodnego układu chłodzenia. Nie będzie to jednak ogromnym problemem, ponieważ NVIDIA już oferuje takie rozwiązania dla centrów danych w ramach linii produktów HGX.

Warto zaznaczyć, że rdzenie GH100 tak samo jak GA100 nie trafią do konsumenckich układów graficznych, tylko będą stanowić bazę dla akceleratorów graficznych dedykowanych obliczeniom sztucznej inteligencji.

Możliwe, że Nvidia zaprezentuje GH100 na konferencji podczas odbywających się w marcu targów Graphics Technology Conference (GTC).

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)