ARM Dynamiq – coś dla chmur, samochodów i sztucznej inteligencji

ARM Dynamiq – coś dla chmur, samochodów i sztucznej inteligencji

ARM Dynamiq – coś dla chmur, samochodów i sztucznej inteligencji
Mariusz Błoński
21.03.2017 23:45

Dynamiq to zaprezentowana przez konsorcjum ARM technologia, która ma pozwolić na stworzenie doskonalszych procesorów wielordzeniowych, znacznie lepiej niż ich poprzednicy radzących sobie z zadaniami stawianymi przed sztuczną inteligencją, przetwarzaniem w chmurach. Przedstawiciele firmy mówią, że Dynamiq to największa zmiana mikroarchitektury ARM od czasu wprowadzenia 64-bitowych układów w roku 2011. Czy to takie układy będą stanowiły mózgi urządzeń przyszłości?

Dynamiq ma umożliwić jednoczesne elastyczne wielordzeniowe przetwarzania zadań o różnych stopniach złożoności. To, czym jest nowa architektura, najlepiej wyjaśnia termin „przetwarzania heterogenicznego”. Dynamiq ma bowiem wykorzystywać różne rodzaje rdzeni umieszczonych w tym samym układzie. ARM mówi tutaj o rozwinięciu koncepcji znanej z architektury big.LITTLE.

Obraz

W jednym procesorze znajdziemy mniej wydajne energooszczędne rdzenie przeznaczone do zadań niewymagających wielkich mocy obliczeniowych oraz duże wydajne rdzenie, które będą pracowały nad przetwarzaniem bardziej wymagających danych. Połączenie obu rodzajów procesorów zapewnia kości znacznie większą elastyczność. Różnica jest taka, że Dynamiq pozwala na wykorzystanie jednocześnie nawet ośmiu różnych rdzeni w jednym klastrze obliczeniowym.

Obraz

ARM zapewnia, że zestaw instrukcji dla architektury Dynamiq zostanie przygotowany specjalnie pod kątem sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia się. Firma szacuje, że wydajność systemów AI wzrośnie aż 50-krotnie w ciągu najbliższych 3-5 lat, nic zatem dziwnego, że chce zaprezentować swoją architekturę jako produkt przyszłości.

Obraz

Dynamiq ma zresztą przydać się nie tylko na rynku AI. Producent zachwala jej zalety dla rynku sieci komputerowych, gdzie ma znacząco zredukować opóźnienia w przesyłaniu sygnału, zapewniając w ten sposób bardziej efektywną komunikację, jak i na rynku motoryzacyjnym, na którym przyda się zarówno sztuczna inteligencja jak i lepsza obsługa przez Dynamiq samochodowych systemów bezpieczeństwa.

Na razie musimy wierzyć przedstawicielom ARM-a na słowo. Czy rzeczywiście przygotowali taką rewolucję jaką obiecują przekonamy się jeszcze w bieżącym roku, gdy architektura Dynamiq trafi do pierwszych procesorów z rdzeniami Cortex.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)