ArtRage 4 — lepsze narzędzia, wzbogacony interfejs i obsługa wielu piórek do tabletów Wacom

ArtRage 4 — lepsze narzędzia, wzbogacony interfejs i obsługa wielu piórek do tabletów Wacom

28.03.2013 20:37

ArtRage to jeden z popularniejszych programów do malowania i rysowania na komputerze. Jeszcze kilka lat temu traktowany był raczej jako niedroga zabawka i dołączany był do tańszych tabletów Wacoma, ale wersja 4.0 powinna zadowolić już nie tylko początkujących artystów. Jak tak dalej pójdzie, ArtRage zacznie konkurować z Corel Painterem w dziedzinie imitacji prawdziwych narzędzi na cyfrowym płótnie.

W wersji 4.0 programu pojawiły się narzędzia znane z programów do grafiki rastrowej: klonowanie, wypełnienie gradientem i wypełnienie wzorem, a narzędzie transformacji zyskało możliwości przekształcania nieliniowego i „perspektywy”. Przy malowaniu farbą olejną można w tej wersji programu ustawić sztywność używanego narzędzia i lepiej kontrolować zachowanie „pędzla”. Warstwy można blokować osobno dla malowania i dla transformacji, a ponadto można je eksportować na potrzeby grafiki 3D. Do galerii podkładów doszły kolorowe płótna, zaś do filtrów dołączył szum. W tej wersji programu można ponadto wykorzystać do rysowania osie symetrii — dowolną ich liczbę.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W tej wersji ArtRage sporo zmian zostało wprowadzonych w interfejsie programu. Do predefiniowanych ustawień można teraz dopisać również kolor i rozmiar pędzla. Pojawiły się nowe elementy ułatwiające malowanie, jak kawałki płótna, na których można testować narzędzia i mieszać kolory (Scraps) oraz alternatywne widoki płótna, w których można powiększać obszary (Views) i widzieć cały czas cały obraz, ale pracować na powiększeniu. Pojawił się panel, na którym można umieszczać swoje ulubione narzędzia, oraz analogiczny element dla różnych innych materiałów wykorzystywanych przy malowaniu. Pojawił się także tryb „warsztatowy”, który chowa elementy interfejsu programu. Listę narzędzi w tej i starszej wersjach można znaleźć w tej tabelce (PDF).

Warto też wspomnieć o obsłudze nowych możliwości piórek do tabletów graficznych. Najnowszy ArtRage rozpoznaje kąt nachylenia piórek Wacoma, pozwala także na operowanie kółkiem piórka imitującego aerograf, i co najważniejsze, rozpoznaje różne piórka i pozwala im przypisać własne narzędzia.

Wersję próbną ArtRage 4.0 z pewnymi ograniczeniami funkcjonalnymi można pobrać dla Windows i OS X z naszej bazy programów. Jeśli ktoś posiada już licencję na starszą wersję, może ubiegać się o 50% zniżkę — szczegóły można znaleźć na forum. Licencja na ArtRage 4.0 dla jednej osoby kosztuje niecałe 50 dolarów. Warto zainteresować się również wersjami dla iPada i iPhone'a — wszystkie można znaleźć w sklepie producenta.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)