Atak gorszy niż DDoS. Anonymous Analytics pokazują, że nie warto kłamać

Atak gorszy niż DDoS. Anonymous Analytics pokazują, że nie warto kłamać

Atak gorszy niż DDoS. Anonymous Analytics pokazują, że nie warto kłamać
27.05.2016 11:40

Dyskretny powab Anonimowych trochę się wypalił. Zanarchistycznej dezorganizacji, której znakami szczególnymi byłyczarny humor, nihilizm i hakerskie talenty, Anonymous przekształcilisię w ideologicznie zaangażowanych „haktywistów”, którzy zapomocą prymitywnego ataku DDoS blokowaliniezgodne z ich przekonaniami strony internetowe. Nie wszystko jednakstracone – na horyzoncie pojawiła się nowa grupa Anonimowych, która zaczęła robić coś wcześniej niespotykanego.Wykorzystując swoje umiejętności hakerskie i zrozumieniemechanizmów giełdowych, tzw. Anonymous Analytics atakują firmy…za pomocą raportów giełdowych.

Na liście celów AnonimowychAnalityków znalazły się już duże amerykańskie i chińskiespółki. Metoda działania jest zawsze taka sama – połączenieoficjalnie publikowanych danych finansowych i informacji przejętychw niekoniecznie legalny sposób, a to wszystko skompilowane doliczących po kilkadziesiąt stron raportów, które merytorycznienie ustępują tym przygotowywanym przez firmy takie jak Gartner czyIDC.

Okazało się, że udostępnione z anonimowego źródła raportymają ogromny wpływ na rynek. Choć nie publikował ich FinancialTimes ani Wall Street Journal, informacje przygotowane przezzamaskowanych analityków zostały wzięte przez inwestorów za dobrąmonetę. Najbardziej spektakularnym przypadkiem była historiachińskiego producenta maszyn loteryjnych REXLot. Anonimowi odkryli,że w oficjalnych raportach tej firmy podano fałszywe informacje oprzychodach. Efekt? Po publikacji anonimowego raportu, w ciągujednej sesji na giełdzie w Hongkongu wartość akcji spółkizdążyła spaść ponad czterokrotnie, zanim obrót zostałzawieszony. REXLot wycofało się z giełdy – by ponownie wrócićw kwietniu tego roku, wydając przy tym nowy, poprawiony raport.

Nie na wiele się to zdało – dzień później Anonymous,śmiejąc się w żywe oczy ze starań REXLot, opublikowali swójkolejny raport o chińskiej spółce, zmieniając rekomendację dlainwestorów ze „sprzedawaj” na „natychmiast sprzedawaj”.Rekomendacja była jak najbardziej trafiona, bo w kolejnym tygodniuokazało się, że firma nie jest w stanie skupić swoich obligacji,została zmuszona do wyprzedaży swojego majątku.

Tianhe Chemicals is our Fraud Call of 2015. @AnonAnalytics said it was "one of the largest stock market scams ever" pic.twitter.com/kjRNUoPP2H

— Activist Shorts (@ActivistShorts) January 9, 2016Nie mniej interesujące są raporty poświęcone słynnej firmieod przekazów finansowych Western Union, czy internetowemupotentatowi Qihoo 360. Nie zawsze jednak raporty są negatywne. Np. wwypadku domenowego operatora Demand Media anonimowi analitycy uznali,że firma jest niedoceniona przez giełdę i zasugerowali, że należykupować.

Jak do tej pory Anonymous Analytics nie nadużyli zaufania, którymobdarzył ich rynek. Ich bronią jest przecież rzetelna informacja,wykorzystywana w interesie inwestorów. Jednak co stanie się, gdyzdecydują się ruszyć ofensywnie, przeciwko nielubianej firmie?Taki atak mógłby spowodować straty daleko większe, niżjakikolwiek DDoS. Póki co grupa zaprasza zainteresowanych z całegoświata do współpracy, najwyraźniej szukając informatorówmających dostęp do tajemnic firm. Anonimowość gwarantowana.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)