Ataki z wykorzystaniem dziury w Windows Media

Ataki z wykorzystaniem dziury w Windows Media

Grzegorz Niemirowski
28.01.2012 19:56

Przeprowadzane są ataki z wykorzystaniem dziury w komponencie Windows Media, którą Microsoft załatał niecałe trzy tygodnie temu.

Cyberprzestępcy wykorzystują błąd w obsłudze plików MIDI. Do przeprowadzenia ataku, oprócz odpowiednio spreparowanego pliki MIDI, używają pliku HTML osadzającego kontrolkę Windows Media Playera oraz plik JavaScript. Dzięki plikowi MIDI realizowane jest samo wykorzystanie luki. Następnie za pomocą JavaScriptu dekodowany i uruchamiany jest shellcode zawarty w kodzie HTML. Shellcode ściąga potem zaszyfrowanego wirusa, odszyfrowuje go i uruchamia. To jednak nie koniec. Wirus ten dostarcza funkcji typowych dla rootkita, pozwalając ukryć się w systemie, a właściwy cel atakującego realizowany jest przez kolejnego wirusa, ściąganego przez rootkit. Jego zadaniem jest wykradanie loginów i haseł do koreańskich gier on-line.

Osoby, które nie mają włączonych aktualizacji automatycznych powinny jak najszybciej zainstalować poprawkę, nawet jeśli nie grają na koreańskich stronach. Wirusy bowiem mutują się i luka może być wykorzystywana wkrótce do innych szkodliwych celów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)