Atom 1.0: GitHub przedstawił stabilną wersję kultowego edytora dla programistów

Atom 1.0: GitHub przedstawił stabilną wersję kultowego edytora dla programistów

Atom 1.0: GitHub przedstawił stabilną wersję kultowego edytora dla programistów
26.06.2015 12:24, aktualizacja: 26.06.2015 12:34

Edytorów programistycznych jest sporo, każdy pewnie ma jakieśzalety, niektóre doprowadziły wręcz do powstania nowych religii,ale żaden w ostatnich czasach nie rozwijał się tak dynamicznie jakAtom. To zamyślone w 2008 roku przez twórcę GitHuba desktopowenarzędzie miało być równie konfigurowalne co Emacs, a przy tymdziałać w oparciu o rozwiązania stworzone dla webu. Siedem latpóźniej dostajemy wersję 1.0, którą można śmiało nazwaćjednym z najlepszych narzędzi dla webdeweloperów, jakie siękiedykolwiek pojawiły.

Przed wydaniem wersji 1.0 na GitHubie pojawiło się aż 155rozwojowych wydań. Korzystało z nich dotąd ponad 350 tys.użytkowników miesięcznie, program pobrany został ponad 1,3 mlnrazy, zaś społeczność utworzyła tysiące rozszerzeń, znaczącozwiększających możliwości edytora. Daleko posuniętą modularnośćumożliwiło ustabilizowanie interfejsu programowania, wprowadzeniewsparcia dla ECMAScriptu 6, usług pozwalających na komunikacjęmiędzy rozszerzeniami i systemu skórek, który automatyczniedopasowywał interfejs do składni. Z czasem wiele tworzonych przezspołeczność dodatków wyparło standardowe komponenty edytora.

Introducing Atom 1.0!

Tę łatwość modyfikowania i rozwoju zapewniło, zdaniemautorów, właśnie zastosowanie technologii webowych. Działającyna Linuksie, OS X i Windows Atom bazuje na silniku Chromium i jestpisany w języku CoffeeScript, z wykorzystaniem frameworka Electron,pozwalającego pisać multiplatformowe aplikacje desktopowe wJavaScripcie, HTML i CSS. Ważnym elementem jest popularne środowiskouruchomieniowe Node.js dla pisanych w JavaScripcie aplikacjisieciowych i serwerowych, w Atomie osadzono system kontroli wersjiGitControl. W ten sposób Atom jest więcej, niż tylko edytorem czyzintegrowanym środowiskiem deweloperskim – to otwarty fundament,na którym powstawać mogą bardzo różnorodne narzędzia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wersja 1.0 oznacza zaledwie osiągnięcie podstawowych założeńdotyczących konfigurowalności, wydajności i stabilności –dopiero przyszłość ma przynieść zrealizowanie pełnegopotencjału Atoma, w tym społecznościowego kodowania, głębokiejintegracji z gitem czy dołączania zaawansowanych funkcji środowiskprogramistycznych do ulubionych języków. Póki co warto jestwspomnieć o znaczącym względem poprzednich wersji przyspieszeniurenderowaniatekstu w edytorze (tak by zapewnić płynną animację przyprzewijaniu kodu, rysowanie klatki w mniej niż 16 ms), czyoptymalizacja działaniamarkerów, pozwalających na śledzenie określonego regionubufora, nawet podczas zmiany jego zawartości.

Rozpoczęcie pracy z Atomem 1.0 jest dość proste – edytorzawiera kompletny samouczek, obejmujący takie zagadnienia jaktworzenie projektów, zmienianie skórek czy instalowanie pakietów.Łatwo jest też edytor dopasować do własnych potrzeb, wyglądpraktycznie każdego elementu można zmienić za pomocą CSS, aedytując plik mapy klawiatury wpisać własne skróty i zmienićistniejące. Warto oczywiście zapoznać się ze szczegółowądokumentacją edytora.

Uwaga, domyślnie w Atomie włączone jest rozszerzenie Metrics,które wykorzystuje Google Analytics do gromadzenia danych owykorzystaniu edytora. Jeśli nie jesteście z tego zadowoleni,rozszerzenie łatwo wyłączyć – niezbędne informacje znajdzieciew opisie tego dodatku.

Atom 1.0 w wersji dla Windows (z kompletnym instalatorem) znalazłsię już w naszej bazie oprogramowania. Na GitHubie dostępne sąteż wersje dla OS X i Linuksa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)