Autopano Giga 4: szybki edytor, dopasowane kolory i po prostu piękne panoramy

Autopano Giga 4: szybki edytor, dopasowane kolory i po prostu piękne panoramy

Autopano Giga 4: szybki edytor, dopasowane kolory i po prostu piękne panoramy
02.04.2015 15:54, aktualizacja: 02.04.2015 19:37

Jeśli ktoś przygotowuje się do łączenia zdjęć w większe panoramy, powinien przetestować świeżo wydaną wersję 4.0 programu Autopano Pro lub Giga. Znalazł się w nich nowy system wyrównywania koloru na składowych zdjęciach, szybszy edytor panoram, a w wersji Giga także wygodniejszy system usuwania „duchów”.

Na rynku narzędzi do tworzenia panoram są w czołówce pod względem oferowanych możliwości kontroli sposobu składania zdjęć, od bardzo dobrego trybu automatycznego po edytor pojedynczych punktów kontrolnych. Można do nich załadować także surowe pliki z różnych aparatów fotograficznych. Program może działać samodzielnie lub jako wtyczka dla Lightrooma i Bridge'a firmy Adobe.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowy system korekcji kolorów na panoramach w tej wersji pozwoli pozbyć się artefaktów, które fotografom spędzają sen z powiek. Chodzi o ślady po winietach, które skutecznie psują niebo, miejskie krajobrazy i nocne panoramy, jeśli wcześniej nie zostały usunięte w innym programie. W wersji 4.0 Autopano Pro i Giga zostaną one usunięte i panoramy będą dobrze wyglądać już we wczesnych fazach obróbki. Starsze wersje programu automatycznie wybierały obraz referencyjny, do którego dopasowywane były barwy pozostałych składowych panoramy. W wersji 4.0 takiego obrazu nie będzie, wszystkie zdjęcia będą poprawiane i w trybie automatycznym powinno to dawać dużo lepsze efekty.

Optymalizacja edytora panoram ułatwi pracę z naprawdę dużymi obrazami. Twórcy programu obiecują, że nawet mające kilka gigapikseli obrazy nie będą opóźniać procesu tworzenia. Dzieje się to niestety kosztem jakości podglądu i może się zdarzyć, że będą na nim widoczne artefakty. Jeśli będą przeszkadzać, można wyłączyć „szybki edytor” i pracować dłużej, ale z dobrej jakości podglądem.

Autopano Giga 4 - Fast Editor

Nowa wersja programu została dostosowana do pracy zarówno na dużych ekranach o wysokiej rozdzielczości (HiDPI, Retina), monitorach 4K, jak i na mniejszych, gdzie interfejs edytora został dostosowany do mniejszego obszaru. System usuwania „duchów”, czyli śladów po poruszających się obiektach, które na każdym ze zdjęć znajdują się w innym miejscu, są usuwane automatycznie i zdarzało się, że podgląd i ostateczny render nieco się różniły. W wersji 4.0 nie powinno to już mieć miejsca i wszystkie decyzje podejmowane przez automat powinny być powtarzalne. W wersji Giga można podejrzeć, gdzie algorytm zdecydował się „przyszyć” kawałek sąsiedniego obrazu.

Autopano Giga i Pro to twa warianty tego samego programu, różniące się możliwościami i ceną. Dostępne w wersji Giga funkcje można przetestować na Windowsie, Linuksie i OS X, pobierając wersję testową z naszej bazy. Ograniczenia wersji testowej obejmują znak wodny na gotowej panoramie i niekompletny eksport punktów kontrolnych dla Panotools. Pełną listę zmian w wersji 4.0 można znaleźć na blogu producenta.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)