avast! zabezpiecza Androida przed wirusem i na wypadek kradzieży

07.12.2011 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

firma avast! ogłosiła na swoim blogu wydanie testowej wersji programu zabezpieczającego urządzenia mobilne z systemem Android.

W obliczu rosnącej fali zagrożeń, na które narażeni są ostatnio użytkownicy Androida, firmy zajmujące się bezpieczeństwem systemów nie próżnują. avast! wydał betę swojego nowego oprogramowania — avast! Free Mobile Security BETA — przeznaczonego dla systemu mobilnego firmy Google. W pakiecie znajdziemy komponenty zapewniające kompleksową ochronę, jakiej nie powstydziłby się program zabezpieczający komputer stacjonarny, choć na razie oprogramowanie jest w stadium beta i może jeszcze mieć pewne problemy.

Głównym komponentem avast! Free Mobile Security BETA jest skaner antywirusowy, który przeskanuje zainstalowane aplikacje i karty pamięci w poszukiwaniu szkodników. Skaner można wywołać ręcznie, zaplanować skanowanie na odpowiednią godzinę, oraz zlecić mu skanowanie programów przy uruchomieniu. Znajdziemy tu również menedżera procesów, który podaje szczegółowe informacje o uruchomionych aplikacjach. Dodatkową ochronę zapewniają Web Shield — skaner adresów odwiedzanych stron będący częścią avast! RepCloud — oraz klasyczna zapora sieciowa, działająca zarówno z Wi-Fi, jak i połączeniami 3G.

Niektóre z możliwości avast! Free Mobile Security BETA są jednak typowo „telefoniczne”. Na uwagę zasługuje przede wszystkim komponent Anti-Theft, który ma zabezpieczyć telefon przed kradzieżą. Aplikację można ukryć, nadając jej własną nazwę, dzięki czemu jeszcze trudniej ją znaleźć na liście procesów, a mechanizmy samozachowawcze sprawiają, że bardzo trudno ją usunąć. Aplikacja ponadto nie obciąża znacząco urządzenia i nie zużywa znacząco baterii. A korzyści? Przede wszystkim można zapisać listę kart SIM, które nie wywołają alarmu. O włożeniu do telefonu karty spoza listy aktywowany zostanie alarm, który może mieć postać syreny strażackiej, a może jedynie po cichu wysłać powiadomienie do właściciela urządzenia. Ponadto za pomocą komendy wysłanej w treści SMS-a można wyczyścić telefon, zablokować go, ustawić przekierowanie połączeń i tak dalej. Ponadto avast! umożliwia filtrowanie wiadomości tekstowych i połączeń na podstawie zaawansowanych reguł, w których można uwzględnić nawet porę dnia i dzień tygodnia.

Betę avast! Free Mobile Security można pobrać z Android Makret. Status stabilnej uzyska niedługo. Zgodnie ze słowami Milosa Korenko, autora wpisu na blogu avasta, nie trzeba będzie długo czekać, bo Święta są tuż-tuż.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)