Awaria Google Chrome. Google robił eksperyment, zepsuł firmom przeglądarkę

Awaria Google Chrome. Google robił eksperyment, zepsuł firmom przeglądarkę

Awaria Google Chrome. Google robił eksperyment, zepsuł firmom przeglądarkę
Awaria Google Chrome. Google robił eksperyment, zepsuł firmom przeglądarkę
15.11.2019 13:10, aktualizacja: 18.11.2019 15:29

Google zepsuł przeglądarkę Google Chrome na tysiącach komputerów biurowych. W stabilnej wersji Chrome'a bez ostrzeżenia włączona została eksperymentalna funkcja. Większość użytkowników tego nie odczuła, ale w środowiskach biurowych Chrome nie nadawał się do użycia.

Cichy eksperyment Google

Google po cichu włączył WebContents Occlusion. Ta funkcja wstrzymuje działanie kart przeglądarki Chrome, jeśli zasłaniają je okna innych programów. W założeniach to pozwala zaoszczędzić zasoby komputera, gdy przeglądarka nie jest używana. Ustawienie jest dostępne w wydaniach Chrome'a od około 5 miesięcy. Co mogłoby pójść nie tak?

Google musiał przyznać się, że to on przełączył flagę w ustawieniach stabilnej wersji przeglądarki. Okazało się, że WebContents Occlusion reaguje także na uruchomienie na zdalnym pulpicie – na przykład w środowisku Citrix, powszechnie używanym w firmach. Tysiące pracowników zobaczyło białe okno przeglądarki Chrome (wersje 77 i 78). Administratorzy rozłożyli ręce. W międzyczasie nie była wydana żadna aktualizacja i nikt nie wiedział, co się zmieniło w programie.

Google szybko wycofał zmiany. David Bienvenu wyjaśnił, że wcześniej już ta funkcja była uruchomiona na komputerach około 1 proc. użytkowników Google Chrome. Do tej pory nikt nie zgłaszał problemów. Programista obiecał, że eksperyment nie będzie kontynuowany, dopóki nie uda się rozwiązać problemu z Citrixem.

Zmarnowany czas i pieniądze

Google niestety zmarnował czas i zasoby działów IT i spowodował przestoje w pracy dziesiątek tysięcy osób. Zarządzający systemami starali się znaleźć rozwiązanie problemu nawet 2 dni, o czym piszą w komentarzach pod zgłoszeniem błędu.

Obraz

Google powinien zapewnić nam możliwość wypisywania się z takich testów. Nie można wyłączać narzędzi pracy tysiącom osób tylko dlatego, że komuś zachciało się testować nowe funkcje. Od tego jest kanał beta, a nie inne firmy.

Najnowsza wersja Google Chrome jest dostepna w naszej bazie dla systemów: Windows, macOS, Android, iOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)