[RETRO] Prosiak — ciekawy polski backdoor

Podczas ostatniego przeglądania pudeł z "przydasiami" zawierającymi elektronikę natrafiłem poza takimi skarbami jak akcelerator 3Dfx VooDoo na dysk Seagate 810MB kupiony w 1996 roku - wtedy to była całkiem konkrenta pojemność:

Napęd ten służył mi jako główny dysk przez blisko dwa lata, aby po tym czasie zostać zastąpionym przez demona pojemności (2.1GB) a sam wylądować w tzw. szufladzie:

Dowiązania symboliczne w Windows

Dowiązania twarde i miękkie - funkcja w systemach *nix (ln ) istniejąca praktycznie od zawsze a traktowana po macoszemu w Windowsach. NTFS, archaiczno-prehistoryczny system plików, nie ma problemów z obsługą tej funkcji od czasów Windowsa 2000.Wpis ten ma na celu przekazanie podstaw pracy z dowiązaniami, oraz przykład ich użycia w systemach z rodziny Windows.

mSATA w obudowie USB — 40g wydajności

Mam w ostatnim czasie sporo tzw. "donkey work": do przerzucania na serwery dość duże objętościowo pliki... w sumie powtórzy się to z 60 razy, czasem dwie/trzy operacje dziennie. Plików jest 8 - problem leży w tym, że "ważą" w zaokrągleniu 250GB. Ze względu na procedury serwery nie mogą być wcześniej przygotowane, musi być to robione w serwerowni a miejsc takich wyjątkowo nie lubię - hałas, czapka zaciągnięta po sam czubek nosa w celu chronienia ciągle rozregulowanych zatok... ot, na starość zrobił się ze mnie francuski piesek stroniący od takich miejsc...

SPOF — kilka słów o „Single point of failure"

Ostatnie tygodnie obfitowały w wiele atrakcji w moim życiu zawodowym - głównie z powodu kilku poważniejszych awarii, które dość mocno wymęczyły mnie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To jeden z tych momentów, gdy w organizmie z powodu niedospania, przemęczenia i braku magnezu w rozmowie o tym, że: "jaką to masz dobrą pracę - nie dość, że lubisz co robisz, to jeszcze ci za to płacą" budzą się demony i agresor w stosunku do rozmówcy.

Świat się kończy — Linus Torvalds chwali Windows 10

Linusa Torvaldsa nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu geekowi. Ten fiński programista, poza autorstwem systemu kontroli wersji (git) mocno namieszał w systemach operacyjnych tworząc podwaliny pod nowe systemy operacyjne z rodzimy Linux.

Linus nigdy nie był wielkim przeciwnikiem Windowsa, czasem nawet chwalił niektóre wydania systemu operacyjnego ze stajni Microsoft. Sporo ciepłych słów padło z jego ust po wydaniu pakietu serwisowego (SP1) do Windowsa 7: