Będzie Calligra (KOffice) dla Windowsa

Będzie Calligra (KOffice) dla Windowsa

09.01.2012 16:33

Projekt Calligra to będący częścią KDE niekonwencjonalny pakiet biurowo-graficzny, znany wcześniej jako KOffice. W jego skład wchodzi edytor tekstu (Words), arkusz kalkulacyjny (Tables), program do prezentacji (Stage), program do zarządzania projektami (Plan), wizualny kreator baz danych (Kexi) oraz program do rysowania schematów (Flow), program do tworzenia tak zwanych mindmap (Braindump), edytor grafiki wektorowej (Karbon) oraz bardzo dobry program do rysowania (Krita). KDE już od dawna jest dostępne dla Windowsa jako projekt KDE on Windows, a pakiet biurowy niedługo pójdzie w ślady środowiska.

Calligra korzysta z formatu ODF, ale ma również możliwość odczytywania prostszych dokumentów Microsoft Office (.doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx), zaś programy graficzne pracują z charakterystycznymi dla siebie formatami rastrowymi lub wektorowymi. O ile Words czy Tables mogą nie przekonać do siebie bardziej wymagających użytkowników, Krita jest jednym z lepszych darmowych programów do malowania na komputerze.

Pierwsza wersja Calligry dla Windows ma status eksperymentalnej i jeszcze przez jakiś czas nie powinno się korzystać z niej w pracy. Wielu deweloperów programów wchodzących w skład pakietu pracuje jedynie na Linuksie, więc będą potrzebowali wielu testerów sprawdzających Calligrę na Windowsie. Programy wchodzące w skład Calligry dla Windowsa zostały spakowane w jeden instalator dla wygody. Ponieważ projekt Calligra nie zajmuje się udostępnianiem skompilowanych wersji swojego oprogramowania, instalator zbudowała i udostępniła niemiecka firma KO GmbH. Sponsorem jest NLnet Foundation — holenderska organizacja znana z wspierania projektów związanych ze standardem Open Document Format. Windowsowa odmiana programów nie jeszcze niektórych możliwości, które znajdziemy w pierwowzorze, na przykład obsługi niektórych trybów głębi kolorów w Kricie.

Na razie dostępna jest testowa i bardzo niestabilna kompilacja wersji 2.3.85.1 Calligry, którą można pobrać z serwerów KO. Oprogramowanie przeznaczone jest dla systemów Windows XP, Vista i 7. W niedalekiej przyszłości regularnie pojawiać się będą codzienne kompilacje pakietu i miejmy nadzieję, że z pomocą testerów osiągnie on status stabilnego. Błędy należy zgłaszać na bugtracku KDE, a więcej informacji o samym pakiecie można znaleźć na stronie projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)