Będzie Jahshaka 3.0 — program powraca po 6 latach

Będzie Jahshaka 3.0 — program powraca po 6 latach

09.01.2012 12:19

Jahshaka to bezpłatny, wieloplatformowy program do edycji wideo, dodawania efektów specjalnych, animacji i dźwięków. Wersja 2.0 została wydana w 2006 roku i od tamtej pory słuch o nim zaginął. Jednak projekty otwartoźródłowe mają to do siebie, że potrafią wrócić po latach. Ten nie jest wyjątkiem — do wydania wersji 3.0 pozostało 20 dni.

8 grudnia 2011 dowiedzieliśmy się, że projekt Jahshaka wraca do gry. Nowy zespół chce przywrócić do życia platformę edycyjną tak szybko, jak to tylko możliwe. Proces rozwijania wersji 3.0 programu został rozpoczęty przez poprzedni zespół i będzie podążał po zaplanowanej przez nich ścieżce. Prawdopodobnie nowy interfejs Jahshaki 3.0 również będzie bazował na projektach poprzedniego zespołu. Jednak nie od razu zobaczymy nowości stworzone przez nowych właścicieli projektu, którzy planują najpierw poprawić i przystosować do współczesnych systemów kod wersji 2.0 Jahshaki.

Jahshaka 2.0 charakteryzuje się dosyć ciekawym interfejsem, który rzadko spotykamy w aplikacjach tego typu. Do dyspozycji oddano nam desktop przeznaczone do dodawania i przeglądania plików multimedialnych (wideo, audio, grafiki), colorize do poprawy kolorystyki obrazu, tracker do stabilizacji wideo, keyer wykorzystywany do efektów i pracy z greenscreenem czy encoder, w którym możemy eksportować gotowy materiał do wybranego formatu. Obsługa programu 6 lat temu nie należała do najłatwiejszych. Interfejs edytora, mimo że posiadał innowacyjne i ciekawe podejście, miał wielu przeciwników. Możliwości filtrów wchodzących w skład Jahshaki zostawiały również sporo do życzenia.

Program, mimo wielu wad, jeszcze przed wydaniem wersji 2.0 został okrzyknięty otwartoźródłowym After Effects. Czy ma szansę dorosnąć do poziomu, na którym będzie mógł konkurować z komercyjnymi platformami do montażu i dodawania efektów filmowych, przekonamy się w ciągu najbliższego roku. Obecnie wygląda na to, że nowi programiści są pełni entuzjazmu i chęci do pracy, i oby tak zostało. Odtwarzacz od razu otrzymał nowe logo, a aby ułatwić promocję, uruchomiona została strona JahTV, na której znajdziemy (na razie ubogą) kolekcję filmów wykorzystujących możliwości programu.

Program nadal będzie rozwijany na systemy Windows, Mac OS X i Linux i pozostanie darmowy. Postęp prac można śledzić na Twitterze, Facebooku i blogu projektu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)