Będzie się działo: w roku 2015 Intel zasypie nas nowościami

Będzie się działo: w roku 2015 Intel zasypie nas nowościami

25.11.2014 16:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tik – i Tak. Plotki okazały się nieprawdziwe. Intel ujawniłharmonogram, z którego wynika, że zupełnie nowa, 14-nanometrowaarchitektura Skylake zadebiutuje już w drugiej połowie przyszłegoroku. Na procesory Core szóstej generacji nie będziemy więc musieliczekać do 2016 roku. Co szczególnie ciekawe, nowe desktopowe czipyprzyniosą zintegrowaną grafikę 8. generacji, o wydajności mogącejstanowić wyzwanie dla wielu dyskretnych GPU.

Pierwsze 14-nanometrowe Broadwelle, czyli mikroprocesory Core M,zobaczyliśmy po raz pierwszy w tym roku, podczas berlińskich targówIFA. Te przeznaczone dla tabletów i hybrydowych urządzeń „2w 1” czipy korzystają z tych samych rdzeni, jakie pojawią się wwydajniejszych procesorach Core dla laptopów i komputerów typuAll-In-One, przygotowywanych na wiosnę 2015.

Osoby, które zakupiły niedawno Haswelle do swoich komputerówdesktopowych nie powinny się specjalnie przejmować tą generacją.Wydajność Broadwelli będzie wyższa może o 5% od Core 4. generacji –chyba że zamierzamy bawić się w overclocking. Zapowiadane na pierwsząpołowę 2015 roku odblokowane Broadwelle-K (i5-5000 oraz i7-5000)będzie można wstawić na dostępne już dzisiaj dla Haswelli płytygłówne z czipsetem Z97/H97. Dzięki miniaturyzacji ich potencjałpodkręcania przy normalnym chłodzeniu powinien być wyższy niżHaswelli. Nowe procesory powinny być za to gratką dlazainteresowanych kupnem nowego laptopa, z dwoma poziomami TDP,zaledwie 15 i 28 W (dla układów montowanych powierzchniowo).

Obraz

Bitwa na noże na najniższej półce

Co dalej? Pamiętacie, że AMD swoją linią procesorów Kabini –tanich APU ze zintegrowanymi rdzeniami Radeon – zdobyło sporeuznanie, głównie za sprawą stosunku wydajności do ceny ienergooszczędności. Płytę główną z takim procesorem można nabyć jużza ok. 100 dolarów, a konkurencyjny Celeron J1900 nie tylko ustępujeczipom AMD pod względem wydajności, ale i jest konstrukcjąniewymienną, podczas gdy wstawiane do gniazdka AM1 procesory Kabinibędziemy mogli w przyszłości zastąpić nowszymi czipami. W tymsegmencie póki co Intel przegrywa, ale już w przyszłym roku sytuacjamoże się zmienić.

W drugiej połowie 2015 zadebiutować ma bowiem tania intelowaplatforma Braswell, czyli nowe Celerony i Pentiumy. Wykonane wprocesie 14 nm czipy pochwalić się będą mogły TDP na poziomie 10 W, ico najważniejsze, grafiką Intela 8. generacji. Zapowiada się na to,że pod względem wydajności zintegrowanej grafiki, Intel będzie mógłbezpośrednio powalczyć z AMD. Spodziewać się możemy tu podwojenialiczby jednostek wykonawczych w stosunku do zintegrowanej grafiki zHaswella, a także wbudowania specjalnej, superszybkiej pamięci eDRAM,która zapewnić ma znaczne zwiększenie szybkości całego potokugrafiki. Oczywiście nowe zintegrowane GPU wspierać będą DirectX 12, ado tego przyniosą sprzętowy kodek VP8, wsparcie dla antyaliasingu2xMSAA i ulepszonej teselacji.

14 nanometrów? Kup nową płytę główną

Tak samo w drugiej połowie 2015 Intel pokaże pierwsze wcielenieswojej całkowicie nowej mikroarchitektury Skylake. Dostępna wprocesorach Skylake-S z serii Core i5-6000 oraz i7-6000, będziepoczątkowo zablokowana pod względem overclockingu i przyniesiekonieczność przejścia na nowe czipsety Z170/H170 i ich pochodne.Przejście to nie przyniesie jakichś większych zmian, można spodziewaćsię co najwyżej więcej linii PCIe, większej liczby portów w nowymstandardzie SuperSpeed USB i interfejsów M.2 do szybkich napędów SSD– oraz oczywiście nowych gniazdek, LGA1151. Na pocieszenie, wwiększości wypadków będziemy mogli wykorzystać starsze kości RAM,czipy Skylake-S będą zawierały zarówno kontrolery DDR3 jak i DDR4 ito już od producentów płyt głównych zależy, z jakich gniazdskorzystają.

Obraz

Jeśli chodzi o TDP, to wiadomo już, że flagowe modele Skylake-S,czterordzeniowe i7 z najsilniejszą grafiką Iris Pro, będzie miało 95W. Słabsze warianty to 65 W, 55 W, 45 W i wreszcie 35 W dlanajsłabszych dwurdzeniowych modeli. Wraz z tą generacją należyspodziewać się też nowych układów Wi-Fi/Bluetooth ze wsparciem dlaWi-Gig i nowych modemów LTE.

Chińczycy uratują mobilne Atomy

Wspominaliśmy już niejednokrotnie o problemach Intela na rynkumobilnym. Intel nie ukrywa, że jest ciężko, ale twierdzi, że takajest cena trzymania się przez całe lata z dala od rynku,zdominowanego dziś przez ARM-y. Obecne Atomy Bay Trail-T nie są wstanie bez dopłat konkurować z tanimi czipami wykorzystywanymi masowow androidowych tabletach i smartfonach. Chipzilla wierzy, że zmienisię to w przyszłym roku, kiedy pojawią się pierwsze procesory AtomSoFIA, produkowane przez… tajwańskiego TSMC. Już w pierwszejpołowie 2015 roku pojawią się takie bardzo tanie dwurdzeniowe Atomy zwbudowanym modemem 3G, wykonane w procesie 28 nm, pół roku późniejpowinna być na rynku już wersja czterordzeniowa.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście Intel nie zrezygnuje całkiem ze swoich droższych iwydajniejszych Atomów. Przez cały 2015 rok sprzedawać będzieczterordzeniowe czipy Bay Trail i Moorefield (oba w procesie 22 nm,różnice między nimi sprowadzają się do zintegrowanej grafiki: tenpierwszy korzysta z rozwiązania Intela, drugi zawiera wydajniejszerdzenie PowerVR). Pod koniec 2015 mogą już jednak się pojawić AtomyCherry Trail, produkowane w procesie 14 nm.

Jak widać, przyszły rok będzie burzliwy dla Intela na praktyczniekażdym froncie. Po zaskakująco dobrych wynikach finansowych tegoroku, firma patrzy z optymizmem w przyszłość, deklarując stabilny,jednocyfrowy wzrost. Sytuacja na rynku PC poprawia się za sprawązainteresowania chromebookami i bardzo tanimi laptopami z Windows, aprzyszłoroczna premiera Windows 10 będzie dobrą okazją by wymienić wfirmach mające ponad pięć lat pecety – ich liczbę szacuje sięna ponad 600 mln.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)