Bezprecedensowy atak DDoS na szwedzkie media i instytucje rządowe

Bezprecedensowy atak DDoS na szwedzkie media i instytucje rządowe
21.03.2016 10:48
Bezprecedensowy atak DDoS na szwedzkie media i instytucje rządowe

W miniony weekend z bardzo poważnymi problemami borykały się serwery czołowych szwedzkich agencji prasowych dzienników, a także części instytucji rządowych. Od 19:30 trwał tam bowiem atak typu DDoS, którego tamtejsze media nie wahają się nazywać bezprecedensowym.

Niemożliwy był dostęp do stron internetowych największych szwedzkich tytułów prasowych: Svenska Dagbladet czy @_notJ.

W trakcie ataku opublikowano tam dwa tweety, jeden z nich bezpośrednio adresowany do redakcji Aftonbladet. Użytkownik Twittera nazywający siebie paradoksalnie „J” informuje, że właśnie to się dzieje, gdy rozpowszechnia się fałszywą propagandę. Kolejny tweet zapowiada dalsze ataki: W ciągu następnych dni będą przeprowadzane ataki wymierzone w szwedzki rząd i media szerzące fałszywą propagandę.

This is what happends when you spread false propaganda. Aftonbladet.se #offline@Aftonbladet

— J (@_notJ) 19 marca 2016Brakuje jakiegokolwiek potwierdzenia, że J jest jakkolwiek powiązany z atakami, niemniej jeden z ekspertów zaangażowanych w śledztwo udzielił wywiadu dla Dagens Nyheter (skądinąd jeden z celów DDoS-a), w którym potwierdza, ze oba tweety stanowią na razie główny trop. Przynajmniej w śledztwie oficjalnym, w Sieci nie brakuje bowiem daleko idących hipotez.

Jedna z nich, opublikowana na łamach Slashdota przez szwedzkiego programistę wskazuje na fakt, że duża część ruchu sieciowego pochodziła z Rosji. Oczywiście równie dobrze może to być spowodowane wykorzystaniem tamtejszego botnetu, niemniej autor wiąże ataki z ochłodzeniem się stosunków między Szwecją i Rosją w związku z relokacją wojsk przez Skandynawów.

Możliwe jest także, że atak nie był inspirowany przez żaden z rządów, co wskazuje na pobudki ideologiczne i zapewne zostanie sklasyfikowane jako akt terroryzmu. Według głosów, w szwedzkich mediach mocno zintensyfikował się w ostatnim czasie przekaz propagujący rządowy punkt widzenia. Dotyczy to między innymi kampanii mającej oczerniać Juliana Assange’a.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)