Black Friday: oszuści celują między innymi w internetowe sklepy z odzieżą

Black Friday: oszuści celują między innymi w internetowe sklepy z odzieżą

Czarny Piątek to także okazja dla oszustów, warto na nich uważać. Fot. Pixabay
Czarny Piątek to także okazja dla oszustów, warto na nich uważać. Fot. Pixabay
Oskar Ziomek
22.11.2019 16:41, aktualizacja: 25.11.2019 12:31

Zbliżający się Czarny Piątek to świetny moment na okazyjne zakupy, ale także wyjątkowy czas dla oszustów. Klienci goniący za okazjami, także w internetowych sklepach, są najczęściej mniej wyczuleni na różne zagrożenia, a przez to łatwiej pozbawić ich oszczędności.

Jak informuje Kaspersky Lab, w Black Friday najbardziej zagrożeni są klienci kupujący odzież, obuwie, typowe prezenty, zabawki i biżuterię. Tak wynika z analizy cyberzagrożeń towarzyszących zwykle Czarnemu Piątkowi, a chodzi między innymi o botnety rozprzestrzeniające trojany bankowe czy szkodliwe oprogramowanie do kradzieży danych uwierzytelniających.

Badacze podają, że niedawno udało im się zidentyfikować aż 15 rodzin szkodliwego oprogramowania. Celem było łącznie ponad 90 stron i aplikacji związanych z handlem elektronicznym, a najwięcej z nich oferowało właśnie wspomnianą odzież, obuwie czy biżuterię.

– Rosnące zainteresowanie cyberprzestępców na zdobycie danych uwierzytelniających użytkowników sklepów internetowych jest zupełnie zrozumiałe – tłumaczy Oleg Kupriejew, badacz ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky. – W niektórych przypadkach z takimi kontami połączone są dane dotyczące kart płatniczych lub szczegóły kart programów lojalnościowych, dlatego uzyskanie dostępu do konta użytkownika w sklepie internetowym może oznaczać również dostęp do jego pieniędzy – dodaje.

Black Friday – zasady bezpieczeństwa

Aby uniknąć problemów podczas zakupów w internecie, a przede wszystkim w Czarny Piątek, warto stosować się do kilku prostych zasad bezpieczeństwa. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, stąd dobrym pomysłem jest unikanie zakupów w mało znanych i podejrzanych sklepach. Ponadto należy wybierać serwisy oferujące wieloetapową autoryzację zakupów, a na komputerze stosować oprogramowanie antywirusowe.

Jak zwykle należy również ze szczególną ostrożnością sprawdzać pocztę i nie otwierać podejrzanych linków i załączników. Okres zakupów w Black Friday to świetna okazja dla oszustów, by ponowić typowe ataki z podejrzanymi załącznikami, tym razem pod innym pretekstem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)