Błąd w iPhone'ach i Makach: hinduski znak może zawiesić urządzenie

Błąd w iPhone'ach i Makach: hinduski znak może zawiesić urządzenie

iPhone 6 na tle biurka z akcesoriami z depositphotos
iPhone 6 na tle biurka z akcesoriami z depositphotos
Oskar Ziomek
16.02.2018 15:12, aktualizacja: 16.02.2018 15:52

W Sieci pojawiają się doniesienia o kolejnym problemie, z którym borykają się użytkownicy iPhone'ów i Maków. Okazuje się, że iOS i macOS mają kłopot z poprawną interpretacją znaków języka telugu wykorzystywanego w Indiach. Wystarczy otrzymać wiadomość zawierającą takie znaki, aby iPhone wpadł w pętlę restartów, co może się skończyć nawet koniecznością reinstalacji systemu.

Jak donosi Niebezpiecznik, problem polega na parsowaniu znaków Unicode tego języka, co ciekawe nie tylko w przypadku iOS-a, ale także w Makach. O ile jednak w macOS problem ograniczyć się może tylko do Safari i błędu aplikacji, o tyle w przypadku smartfonów z logo Apple skończyć się może nawet na konieczności reinstalacji systemu iOS.

Warto zwrócić uwagę, że skutki błędu bardzo łatwo wywołać – wystarczy w wiadomości, w tym SMS-ie lub dowolnym komunikatorze otrzymać do odczytania treść, która zawiera sekwencję znaków, którym odpowiadają następujące kody: U+0C1C U+0C4D U+0C1E U+200C U+0C3E. Wówczas zagwarantowany mamy krytyczny błąd aplikacji, jednak od tego momentu zaczynają się schody: iPhone może chcieć uruchomić dany program ponownie i na tym etapie wpadamy w błędne koło.

Il carattere INDIANO che fa crashare iPhone

Rozwiązaniem może być podłączenie smartfonu do Maka i tam skasowanie całego wątku wiadomości SMS, jeśli to w ten sposób otrzymaliśmy problematyczną wiadomość. Inny pomysł zakłada konieczność otrzymania dowolnej innej wiadomości, która nie zawiera w sobie powodujących błędy znaków (wystarczy poprosić o to znajomego). Okazuje się jednak, że czasem konieczna może być reinstalacja systemu. Błąd został już zgłoszony, a nawet wstępnie rozwiązany: wersje beta iOS 11.3 i macOS 10.13.4 mają już być usterek pozbawione.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)